Μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ η Μάλαγα

Η Ουνικάχα Μάλαγα κέρδισε στο Ισραήλ με 64-62 αναγκάζοντας την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρώτη της φετινή ήττα στη EuroleagueΟι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα έπαιξαν με μεγάλη συγκέντρωση και πήραν ένα σπουδαίο "διπλό" απέναντι στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.Με τη νίκη της αυτή η ισπανική ομάδα έφτασε τους 11 βαθμούς και έπιασε τους ισραηλινούς στην κορυφή του β' ομίλου.Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πίεσε και με τη βοήθεια του κόσμου της κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 21-17, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση.
Στη συνέχεια, όμως η Μάλαγα βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και προσπέρασε οριακά στο ημίχρονο τους ισραηλινούς με 37-38.Στο δεύτερο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι, αποτέλεσμα να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 49-49.Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Μάλαγα πέρασε μπροστά και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 64-62, καθώς ο Ρίκι Χίκμαν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-38, 49-49, 62-64.Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 6(1), Τζέιμς 14, Σμιθ 4, Χίκμαν 13(1), Ελιάχου 5, Ροθ 4, Πνίνι, Μέντλεϊ, Οχαγιόν 7, Σερμαντίνι 2, Τόμας 11, Λάντεσμπεργκ.Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 7(1), Ουίλιαμς 12(3), Λίμα 2, Ούρτασουν 7(1), Κάλογουεϊ 5(1), Πέροβιτς 2, Γκιστ 9(1), Βάσκεθ 2, Ζόριτς 8, Ντράγκιτς 10(1).