Πόλεμος Μπάρτσα - Ρεάλ για το πέναλτι - φάντασμα!

Πόλεμος μεταξύ Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έχει ξεσπάσει, με αφορμή το πέναλτι - φάντασμα που ανακάλυψε ο διαιτητής Μουνίθ Φερνάντεθ στο εκτός έδρας παιχνίδι της Βασίλισσας με την Ελτσε και με το οποίο ο Κριστιάνο Ρονάλντο, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (1-2) στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.Η εφεύρεση του ρέφερι στις καθυστερήσεις άνοιξε τον ασκό του Αιόλου και η κόντρα ανάμεσα στις δύο μεγαλύτερες ομάδες της Ισπανίας, καλά κρατεί. Σε όλα τα επίπεδα... Και αν οι φωνές των παικτών και των παραγόντων της νεοφώτιστης Έλτσε δεν είναι και τόσο ηχηρές, δεν ισχύει το ίδιο και για τα καταλανικά ΜΜΕ
που δεν έχασαν την ευκαιρία να κράξουν τον άρχοντα του αγώνα για την ανεκδιήγητη απόφασή του.'Ο Μουνίθ χαρίζει τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης', ήταν ο κοινός τίτλος που επέλεξαν οι ιστοσελίδες των Sport και Mundo Deportivo για το παιχνίδι, με τη δεύτερη να φιλοξενεί μάλιστα και θέμα για τα 13 πέναλτι που έχει σφυρίξει ο συγκεκριμένος ρέφερι υπέρ της Ρεάλ στη μέχρι τώρα καριέρα του έναντι μόνο 2 κατά της Βασίλισσας. Ακόμα πιο επιθετικά είναι τα πρωτοσέλιδα με τα οποία κυκλοφόρησαν τα δύο μέσα το πρωί της Πέμπτης (26/9), με την Sport να έχει τίτλο 'Τι κλοπή' και τη Mundo Deportivo 'Έτσι κερδίζει η Μαδρίτη'.Στην αντίπερα όχθη, η Marca εντυπωσίασε για μία ακόμα φορά με τη νηφαλιότητα, την ψυχραιμία και την αντικειμενικότητα με την οποία αντιμετώπισε την κατάσταση, καθώς αν και φίλα προσκείμενη στην ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας δεν είχε την παραμικρή διάθεση για... στρουθοκαμηλισμό.'Ανύπαρκτο το πέναλτι υπέρ της Ρεάλ ενώ ο Σέρχιο Ράμος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί στο πρώτο ημίχρονο', ήταν η ετυμηγορία της, με το έτερο μαδριλένικο ΜΜΕ, την AS, να υπενθυμίζει από την πλευρά της πως ο ίδιος διαιτητής τα έχει 'κάνει θάλασσα' και σε ματς της Μπαρτσελόνα. Ο λόγος για το πρόσφατο παιχνίδι των Καταλανών στο 'Καμπ Νόου' κόντρα στη Σεβίλλη, όταν ο Μουνίθ Φερνάντεθ δεν είχε μετρήσει κανονικότατο γκολ (με κεφαλιά) του Χουάν Κάλα, καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ πάνω στον Ντάνι Άλβες...Φυσικά, έξω από το χορό δεν θα μπορούσαν να μείνουν και οι φυσικοί πρωταγωνιστές, οι ποδοσφαιριστές.Ο Πέπε υποστήριξε μετά το ματς πως του έγινε πέναλτι στη φάση του 96', όμως δεν φαίνεται να 'έπεισε' τον Ζεράρ Πικέ, ο οποίος 'χτύπησε' μέσω Twitter λίγη ώρα αργότερα. 'Βλέποντας μία κωμωδία από το κανάλι της Λίγκας. Πάντα είναι ωραίο τέτοια βραδινή ώρα', έγραψε ο κεντρικός αμυντικός της Μπαρτσελόνα, με τον Άλβαρο Αρμπελόα να μην αφήνει πάντως να πέσει κάτω το σχόλιο του συμπαίκτη του στην Εθνική Ισπανίας.'Πολύ χαρούμενος με τους 3 βαθμούς! Μου αρέσουν που κάποιοι αλλάζουν από το θέατρο στο σινεμά, αυτό είναι πάντα καλό', ήταν η δηκτική αναφορά του στο σχόλιο του Πικέ.Το δικό του αλατοπίπερο πρόσθεσε πάντως μετά τη λήξη και ο Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος τόνισε στη συνέντευξη Τύπου: 'Ο Πέπε μου είπε ότι ήταν πέναλτι και ο Πικέ πρέπει να παίζει, όχι να μιλάει...'