Πήρε το ντέρμπι η Εβερτον, 2-1 την Σίτι

19:11 7/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με 5 αναμετρήσεις άνοιξε το Σάββατο (7/5) η αυλαία της 36ης αγωνιστικής της Premier League. Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας, η Εβερτον επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι και παρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας όμως την διαφορά που την χωρίζει από την Λίβερπουλ και την Τότεναμ στους 4 βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο οι "πολίτες" είχαν την υπεροχή, καθώς απείλησαν ουκ ολίγες φορές την εστία των γηπεδούχων, με αιχμές του δόρατος τους Τζέκο και Σίλβα. Στο 28' μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι
πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Σίλβα πάσαρε στον Γιάγια Τουρέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Χάουαρντ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.Στην επανάληψη τα "ζαχαρωτά" ανέβασαν στροφές και στο 65ο λεπτό οι κόποι τους ανταμείφθηκαν, όταν ο Αρτέτα έκανε την σέντρα κι ο Ντιστέν με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και στο 72' μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Φιλ Νέβιλ, ο Οσμάν σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους και με το κεφάλι νίκησε τον Χάουαρντ, γράφοντας το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.Περισσότερα σε λίγο...