Και με την βούλα 3η η Μπάγερν, που διέλυσε την Ζανκτ Πάουλι με 8-1, πέφτει η Αϊντραχτ

18:46 7/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Την θέση κλείδωσε και τυπικά η Μπάγερν Μονάχου, μετά την επιβλητική νίκη της με 8-1 επί της Ζανκτ Πάουλι, που υποβιβάστηκε και μαθηματικά, ενώ ελπίζει και για την 2η θέση, μετά την γκέλα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, που έμεινε στο 1-1 με το Αμβούργο. Δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό η Αϊντραχτ, που ηττήθηκε με 0-2 από την Κολονία, όπως και η Βόλφσμπουργκ, 1-2 από την Καϊζερσλάουτερν, ενώ η Γκλάντμπαχ ελπίζει μετά την νίκη με 2-0 επί της Φράιμπουργκ. Την παραμονή κλείδωσε η Βέρντερ, μετά το 2-0 επί της Πρωταθλήτριας
Ντόρτμουντ. Περισσότερα σε λίγο...Καταιγιστική η Μπάγερν, έπεσε η Ζαντκ Πάουλι
Την θέση του βαθμολογικού πίνακα κλείδωσε η Μπάγερν Μονάχου με τον πλέον επιβλητικό τρόπο, καθώς συνέτριψε με 8-1 την Ζανκτ Πάουλι, η οποία του χρόνου θα αγωνίζεται στην β` κατηγορία, την ίδια ώρα που το Ανόβερο γνώρισε την ήττα με 1-2 από την Στουτγκάρδη.Οι γηπεδούχοι μόνο με νίκη θα διατηρούσαν ζωντανές τις ελπίδες παραμονής, αλλά η Μπάγερν ήταν πιο αποφασισμένη για το τρίποντο που θα της εξασφάλιζε την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν. Ο Γκόμεζ ήταν αυτός που άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο 10` και στο 32` ο Φαν Μπούιτεν διπλασίασε τα τέρματα των βαυαρών.Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με δύο γκολ σε τρία λεπτά έφτασε τα τέσσερα γκολ. Στο 52` ο Γκόμεζ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και στο 54` ο Ρόμπεν πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ, γράφοντας το 4-0.Το 5-0 διαμόρφωσε ο Ριμπερί στο 74ο λεπτό και ο Ρόμπεν στο 84` πέτυχε το έκτο γκολ των βαυαρών. Είχε προηγηθεί το τέρμα του Εγκερ με το οποίο η Ζανκτ Πάουλι μείωσε, αλλά οι Γκόμεζ στο 86` και Ριμπερί στο 88` διαμόρφωσαν το τελικό και εκκωφαντικό 8-1!Κλείδωσε την παραμονή Βέρντερ
Και μαθηματικά κλείδωσε την παραμονή της στην κατηγορία η Βέρντερ, που επικράτησε με 2-0 της Πρωταθλήτριας και... αδιάφορης πλέον Μπορούσια Ντόρτμουντ στην Βρέμη.Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα νωχελική, επιτρέποντας στην Βέρντερ να αναπτύξει τον δικό της ρυθμό στον αγώνα. Ο Σιλβέστρε άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και στο 63` ο Πιζάρο κλείδωσε την νίκη των γηπεδούχων, γράφοντας το 2-0 και εξασφαλίζοντας στην ομάδα του την παραμονή.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής:
Σάββατο (07/05)
Μπάγερ Λεβερκούζεν - Αμβούργο: 1-1 (54` Κίσλινγκ - 2` Βάστερμαν)
Γκλάντμπαχ - Φράιμπουργκ: 2-0 (80` Χάνκε, 82` Ράους)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Κολονία: 0-2 (24` Τσίχι, 90`+2` Ποντόλσκι)
Νυρεμβέργη - Χόφενχαϊμ: 1-2 (16` Βόλσχεϊντ - 40` Φιρμίνο, 86` Σίγκουρντσον)
Σάλκε - Μάιντς: 1-3 (47` Χούντελαρ - 52` Σκούρλε, 82` Χόλτμπι, 85` Νοβέσκι)
Ζανκτ Πάουλι - Μπάγερν Μονάχου: 1-8 (78` Εγκερ - 10`, 52`, 86` Γκόμεζ, 32` Φαν Μπούιτεν, 54`, 84` Ρόμπεν, 74`, 88` Ριμπερί)
Στουτγκάρδη - Ανόβερο: 2-1 (58` Χατζνάλ, 61` Οκαζάκι - 66` Στιντλ)
Βόλφσμπουργκ - Καϊζερσλάουτερν: 1-2 (6` Μάντζουκιτς - 25` Λάκιτς, 44` Αμεντικ)
Βέρντερ Βρέμης - Μπορούσια Ντόρτμουντ: 2-0 (5` Σιλβέστρε, 6