Πέταξε ψηλότερα ο Δικέφαλος του Βορρά!

Σπουδαίο διπλό στην έδρα του Ικαρου Καλλιθέας πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 76-64, σε ένα ματς που έκλεισε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Α1. Ο Δικέφαλος του Βορρά, που είχε ως καλύτερους του Γκρέι, Μάρσαλ και Γκετσέφσκι, απέδειξε πως η ήττα στην Πυλαία από τον Πανιώνιο την προηγούμενη αγωνιστική ήταν απλώς μία κακή παρένθεση, ενώ η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη οφείλει να βρει και πάλι τον καλό της εαυτό αν δεν θέλει να μπει στο γρουπ των ομάδων, που παλεύουν για την σωτηρία. Ελαφρύ προβάδισμα για Ικαρο
Αρκετά
ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ικαρος και ΠΑΟΚ σκόραραν με ίδια συχνότητα, μέχρι και ένα λεπτό  πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στο σημείο εκείνο ο Γκετσέφσκι έκλεψε την μπάλα και την κάρφωσε στο καλάθι των γηπεδούχων, μόνο που αυτοί έμελλε να είναι και οι τελευταίοι πόντοι του Δικέφαλου του Βορρά στην 1η περίοδο. Στα επόμενα δευτερόλεπτα, η άμυνα των φιλοξενούμενων ολιγώρησε και επέτρεψε στους Χάρις, Τόμπσον και Καλαμπόκη να πάνε την ομάδα τους