Πέρασε αλλά προβλημάτισε ο Νόλε

17:28 3/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Φίλιπ Κολσράιμπερ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros, όπου θα αναμετρηθεί με τον Τόμι Χάας.Την πρώτη απώλεια σετ στη διοργάνωση γνώρισε ο σέρβος τενίστας, ο οποίος δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για τον 4ο γύρο του γαλλικού όπεν. Ο Τζόκοβιτς επικράτησε τελικά
με 3-1 (4-6, 6-3, 6-4, 6-4) και πέρασε στον 16ο συνεχόμενο προημιτελικό σε Grand Slam.Ο Κολσράιμπερ εμφανίστηκε πιο έτοιμος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ από τον σέρβο μετά το μπρέικ που πέτυχε και διατηρώντας το σερβίς του, δυσκολεύοντας το έργο του Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Τζόκοβιτς επέστρεψε στο δεύτερο σετ και βελτιώνοντας το παιχνίδι του ισοφάρισε σε 1-1 παρά το ότι ο  Κολσράιμπερ έχασε 6 ευκαιρίες να πάρει πίσω το μπρέικ που είχε κερδίσει ο νόβακ. Ο Τζόκοβιτς ανέκτησε την αυτοπεποίθηση του στα επόμενα δύο σετ, τα οποία κέρδισε με δύο γρήγορα μπρέικς, χωρίς ωστόσο να πείθει με την εμφάνισή του. Στον προημιτελικό θα αναμετρηθεί με τον Τόμι Χάας, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Μικαΐλ Γιούζνι.Στην κατηγορία των γυναικών η Μαρία Κιριλένκο επιβλήθηκε της Μπέθανι Μάτεκ Σαντς με 2-0 σετ (7-5, 6-4) μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι. Επόμενη αντίπαλός της η φορμαρισμένη Βικτόρια Αζαρένκα που νίκησε πολύ εύκολα την Φραντσέσκα Σκιαβόνε.