Πεντάσφαιρος και πανέτοιμος ο ΠΑΟΚ ενόψει των play off

20:57 1/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Εντάξει. Πιο πειστικός δεν θα μπορούσε να γίνει ο ΠΑΟΚ. Μετά τα πέντε γκολ που έβαλε στον ΟΦΗ σε φιλικό παιχνίδι που είχε πραγματοποιηθεί την περασμένη εβδομάδα, σήμερα (01/05) ήρθε μια ακόμη πεντάρα που μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη που θέλει τον Δικέφαλο να βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση ενόψει των πλέι οφ. Το συγκρότημα του Μάκη Χάβου επιβλήθηκε με 5-0 της Καβάλας σε φιλικό παιχνίδι
που έγινε στην Τούμπα, ενώ ο τεχνικός του ΠΑΟΚ μάλλον έδειξε την 11αδα που έχει στο μυαλό του ενόψει της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό. Βέβαια η αποχώρηση του Τσιρίλο λόγω ενοχλήσεων στον δικέφαλο έχει προκαλέσει προβληματισμό. Ξεκινώντας από την διάταξη του ΠΑΟΚ, ο Χάβος χρησιμοποίησε μια διάταξη 4-2-3-1 όπου ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης έπαιξε στην δεξιά πλευρά της επίθεσης, ενώ στην κορυφή ήταν ο Στέφανος Αθανασιάδης. Στην αριστερή πτέρυγα ήταν ο Βιεϊρίνια, ενώ ο Βλάνταν Ιβιτς είχε ελεύθερο ρόλο μπροστά από την γραμμή του κέντρου. Πάμπλο Γκαρσία και Βίκτορ Βιτόλο ήταν το δίδυμο των αμυντικών χαφ, ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Τσιρίλο, Κοντρέρας (κεντρικοί αμυντικοί), Ετό (δεξιά), Λίνο (αριστερά)Στα θετικά στοιχεία ασφαλώς και κατατάσσεται το γεγονός ότι για δεύτερο διαδοχικό φιλικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ πέτυχε πέντε γκολ. Εξάλλου, η μη αδυναμία στο τελείωμα των φάσεων ήταν ένας προβληματισμός που είχε διατυπωθεί ουκ ολίγες φορές από την αρχή της χρονιάς, πέραν ασφαλώς του ότι κόστισε στην ομάδα, βαθμούς στην Ελλάδα, ίσως και μια μεγάλη πρόκριση στην Ευρώπη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Σε ότι αφορά τα αρνητικά, ο Μπρούνο Τσιρίλο ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο και αντικαταστάθηκε υποχρεωτικά από τον Μαλεζά, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός θα υποβληθεί σε εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού, δίχως να έχει γίνει κάποια εκτίμηση, επί του παρόντος.Στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε τρία γκολ. Ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ στο 25' και ο Ιβιτς στο 37' με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου - όπως και στην περίπτωση του 2ου τέρματος με τον Ιβιτς - ο Βιεϊρίνια ήταν και πάλι ο δημιουργός και ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η απόδοση του Πορτογάλου μετουσιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του (49'), ενώ ο Ναμπιλ Ελ Ζαρ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 στο 73'.ΠΑΟΚ: Χαλκιάς (46' Κρέσιτς, 75' Κουτζαβασίλης), Ετό (60' Ελ Ζαρ), Λίνο (60' Σακελλαρίου, 79' Σταφυλλίδης)), Τσιρίλο (43' Μαλεζάς), Κοντρέρας (65' Μπαλάφας), Γκαρσία (65' Τσουκαλάς), Βιτόλο (69' Γεωργίου), Ιβιτς (60' Φωτάκης), Βιεϊρίνια (65' Κουτσιανικούλης), Σαλπιγγίδης (46' Σνάουτσνερ), Αθανασιάδης (46' Μουσλίμοβιτς)ΚΑΒΑΛΑ: Βαγιέχο, Οικονόμου, Βλάχος, Αυλωνίτης, Θεοδωρέλης, Ντικρόκ, Ντιέ, Αμπντούν, Χργκόβιτς, Νικουλάε, Ονουάτσι. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Γιάννου, Ναζλίδης, Ντανίλο, Γαβριηλίδης, Ελευθεριάδης, Καπάτζης και Μαυροβασίλης.