Πέμπτος στα Οπτιμιστ ο Πατέλης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας

Ο Νίκος Πατέλης έκανε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Οπτιμιστ που ολοκληρώθηκε στη Ταβίρα της Πορτογαλίας. Ο έλληνας ιστιοπλόος κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία αγοριών μετά από 12 συναρπαστικές όπως εξελίχθηκαν ιστιοδρομίες σε σύνολο 130 σκαφών. Ο πρωταθλητής Ελλάδας, Κώστας Οικονομίδης παρά το αρχικό του καλό ξεκίνημα και με 2 πρωτιές, κατέλαβε τελικά την 8η θέση. Ακόμη ο Λουκιανός
Ζαμίτ πήρε την 11η θέση, ο Γ. Καραδήμας την 12η και ο Λ. Αλυγιζάκης την 66η. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο ισπανός Λουίς Καμπρέρα.Στην κατηγορία κοριτσιών, η Αντωνία Γκαρή κατέλαβε την 8η θέση, η Βαρβάρα Καλαντζή την 12η και η Βενετία Θεοχαρίδη την 32η. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ιταλίδα Φραντσέσκα Μπέργκαμο.Mονομαχίες στη ΦινλανδίαΟ Παναγιώτης Καμπουρίδης με τον Στ. Παπαδόπουλο βρίσκονται στην 6η θέση της γενικής κατάταξης στα 470 ανδρών, στο ανοιχτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ολυμπιακών κατηγοριών.Εγιναν 2 κούρσες και παίρνουν μέρος 74 πληρώματα. Οι υπόλοιποι έλληνες κατέχουν τις παρακάτω θέσεις: 14οι) Παν. Μάντης- Παύλος Κάγιαλης.25οι) Γ. Βάσιλας-Ακίλ. Δρούγκας. Πρώτοι είναι οι ιάπωνες Χαράντα-Γιοσίντα.Στη κατηγορία 470 γυναικών (43 σκάφη), η Βιργ. Κραβαριώτη με την Ολγα Τσιγαρίδη είναι στη 12η θέση και η Σοφία Παπαδοπούλου με την Αλίκη-Αννα Στρατηγίου στην 27η. Στη κατηγορία 49ερ (65 σκάφη-6 κούρσες), οι Γ. Παναγιωτίδης-Δ. Μπενάκης είναι 28οι και οι Δ. Δήμου- Μ. Πατενιώτης 33οι. Προπορεύονται οι αυστριακοί Νίκο Λούκα Μαρκ-Ντελε Καρτ.Δεύτερη η Ζωγράφου στην ΟλλανδίαΣτη πόλη Workum της Ολλανδίας που διεξάγεται το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser 4.7 νέων και νεανίδων, η Βασιλική Ζωγράφου είναι δεύτερη μετά από 2 κούρσες με 128 πληρώματα. Επίσης η Αθανασία Φακίδη βρίσκεται στην 13η θέση .Στη κατηγορία Νέων ( 272 συμμετοχές), οι νεαροί ιστιοπλόοι μας κατέχουν τις παρακάτω θέσεις: 19)Π. Πόππης, 29)Γρ. Γκαρής, 33) Παν. Στάθης, 64)Γ. Γεωργαλάς, 84)Γ.Μαγουλάς, 100)Γ. Καντίρης, 118)Ν. Θεοδωράκης, 122)Ερρ. Στάθης, 175) Γ. Καλόφωνος.Το Παγκόσμιο Νέων RSXΜετά από 8 ιστιοδρομίες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (VOLVO) ιστιοσανίδων RSX (νέων- νεανίδων) , στη πόλη Ζαντάρ της Κροατίας, η Χαρ. Αντωνάτου είναι στη 5η θέση ( 19 σκάφη), και ο Λεωνίδας Οικονομίδης στη 7η θέση. (61 σκάφη).