ΠΑΟΚ και Καβάλα ήταν οι νικητές της πρώτης ημέρας του τουρνουά "Μαυροσκούφεια"

ΠΑΟΚ και Καβάλα ήταν οι νικητές της πρώτης ημέρας του τουρνουά "Μαυροσκούφεια". Ο Δικέφαλος επικράτησε του Κολοσσού με 69-64, ενώ η Καβάλα με χαρακτηριστική ευκολία νίκησε τον Ηλυσιακό με 56-47.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας αιχμή του δόρατος τον Λάζαρο Παπαδόπουλο και προηγήθηκε με 13-8 (7'). Ο Κολοσσός αντέδρασε

με ένα επιμέρους σκορ 6-2 μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου (15-14) και κυριάρχησε στην δεύτερη περίοδο, χάρη στην καλή εμφάνιση τόσο του Τσάμη, όσο και του Παππά. Μάλιστα, έπειτα από έξι λεπτά στην δεύτερη περίοδο, οι ροδίτες προηγήθηκαν με 19-27 έχοντας βασικό όπλο την καλή άμυνα, αφού έκλεψαν αρκετές μπάλες, βγάζοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Τζάστιν Γκρέι μειώνοντας την διαφορά, αλλά δύο διαδοχικά λάθη στις τελευταίες ισάριθμες επιθέσεις του Δικεφάλου, έδωσαν την δυνατότητα στον Κολοσσό να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου (28-35).