Στο 2-2 έμειναν Ντεπορτίβο και Χατάφε, στο ματς που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Primera Dividion

Συναρπαστικό ήταν σε εξέλιξη το ματς που ολοκλήρωσε την αγωνιστική της Primera Division το βράδυ της Δευτέρας (20/9). Στο Ριαθόρ, η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια φιλοξένησε τη Χετάφε, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς (2-2) κι... εντυπώσεις με τον διαιτητή του παιχνιδιού, Μουνίθ Φερνάντεθ, ο οποίος ήταν και ο πρωταγωνιστής του γηπέδου.

Η Χετάφε προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Κολότο στο 33`, όμως με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο

διαιτητής υπέδειξε μέσα σε επτά λεπτά δύο φορές την άσπρη βούλα υπέρ της Ντέπορ, με τις αποφάσεις του να... σηκώνουν κουβέντα.

Ο Γκουαρδάδο δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη (αν και χρειάστηκε να  εκτελέσει δύο φορές το... δεύτερο πέναλτι) και στο 56` η Ντεπορτίβο ήταν μπροστά με 2-1.

Το γκολ της ισοφάρισης για τη Χετάφε πέτυχε ο -πρώην παίχτης της Ντεπορτίβο- Αριθμέντι στο 69` με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής.