ΠΑΟΚ από την αρχή μέχρι το τέλος στο ντέρμπι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Απόλλωνα Τσόχλα ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ντέρμπι κόντρα στον Αρη με 56-49 στο "Παλατάκι" και διατηρήθηκε μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίαςΟ ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Αρη. Οι ασπρόμαυροι πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και παρά την αντεπίθεση του Αρη κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι
το τέλος. Για να τα καταφέρουν χρειάστηκαν την συμβολή του Απόλλωνα Τσόχλα, που όταν "κόλλησε" ο Δικέφαλος τον πήρε από το χεράκι στην 4η περίοδο και τον οδήγησε στη νίκη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς φιλάθλους, αφού μία κροτίδα, που έπεσε έξι λεπτά πριν το τέλος ανάγκασε τους διαιτητές να ζητήσουν την εκκένωση του γηπέδου.Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και με 4/5 τρίποντα απέκτησε γρήγορα διαφορά 13 πόντων (16-3). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν μια... απόσταση (20-7 στο 8') από τον Αρη, ο οποίος έδειχνε να είναι μπλοκαρισμένος επιθετικά. Τελικώς με ένα σερί 0-4 το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-11.Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι ο κυρίαρχος του αγώνα και έφτασε στο +12 (27-15) στο 14' μετά από τρίποντο του Κούπερ (9 πόντους). Οι κίτρινοι αντέδρασαν, βελτιώθηκαν (κυρίως αμυντικά), μείωσαν σε 29-20 και ο Βεζένκοφ "κατέβασε" την διαφορά στους επτά πόντους (29-22 στο 17'). Ο Δέδας "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (32-22), ο Μπόγρης έδωσε αέρα 12 πόντων (34-22 στο 19') και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-25.Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου ο Αρης άρχισε να γίνεται απειλητικός. Μείωσε σε 34-27 και σε 36-30 στο 24'. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 9 πόντων (39-30) ενώ μετέπειτα τρίποντο του Γκίκα ο Αρης βρέθηκε στο -4 (39-35). Οι παίκτες του Μαρκόπουλου έκαναν αρκετά λάθη και ο Πελεκάνος με τρίποντο "έγραψε" το 39-38 (στο 28'), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 0-8 μετά το 39-30. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-41 χάρη σε καλάθι του Βεζένκοφ. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (45-43) και ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 47-43 μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του Μπόγρη. Μετά από κροτίδα που "έσκασε" κοντά στον πάγκο του Αρη και ο διαιτητής Σχινάς διέκοψε το παιχνίδι στο 34'. Στη συνέχεια ζητήθηκε από τον ίδιο να εκκενωθεί το γήπεδο και έτσι έγινε. Με το που άρχισε (30 λεπτά χρειάστηκαν για να ξεκινήσει εκ νέου το ματς) και πάλι ο αγώνας, Μούρτος και Τσόχλας σκόραραν (49-45) και ο Μαργαρίτης διαμόρφωσε το 51-45 στο 36'. Ο Τσόχλας, που σημείωσε 9 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στη νίκη, πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο (54-47) και ο Πέιν έκανε το 56-49. Τα δεκάλεπτα: 20-11, 14-14, 9-16, 13-8.ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 9, Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 3, Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3, Λιάπης. Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3, Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5, Μούρτος 13, Αθηναίου 7.