Πανιώνιος και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στη Νέα Σμύρνη

Στη Νέα Σμύρνη σταμάτησε το νικηφόρο σερί των έντεκα αγώνων για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Πανιώνιο και οι κυανέρυθροι πήραν πολύτιμο βαθμό, ξεπερνώντας κατά ένα βαθμό τον Αστέρα Τρίπολης, που αυτή τη στιγμή βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Παρότι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, οι παίκτες του Βαλβέρδε
είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μιραλάς στο 43', αλλά με την βοήθεια της τύχης οι γηπεδούχοι στην επανάληψη ισοφάρισαν με τον Σβέρκος. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς ο Ολυμπιακός, καθώς αποβλήθηκε ο Ριέρα, τσαλακώντας την πολύ καλή του εμφάνιση. Στους δέκα βαθμούς διατηρήθηκε η διαφορά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό έξι αγωνιστικές πριν το τέλος. Ο Μάχο κράτησε το μηδέν
Παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές και τις δύο ομάδες να μην πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης ήταν αυτό, που παρακολουθήσαμε στο α' 45λεπτο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το τέταρτο. Αρχικά με τον Ριέρα,