Ούτε τον... Ιωνικό

20:00 4/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ισόπαλη 1-1 με τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης αναδείχθηκε η ΑΕΚ σε φιλικό παιχνίδι το απόγευμα της Τρίτης, όπου ο Βαγγέλης Βλάχος έδωσε χρόνο κυρίως σε παίκτες με λίγα ή καθόλου λεπτά συμμετοχής. Η Ενωση, αν εξαιρέσουμε ένα διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήταν καλή, σκόραρε ένα τέρμα και δημιούργησε ευκαιρίες, έδειξε και πάλι πολλές αδυναμίες, απέναντι σε μια ομάδα Δ' Εθνικής!Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ΑΕΚ
ο Βαγγέλης Βλάχος και συγκεκριμένα με τους: Μακρυωνίτη τέρμα, Βαλεντίνος Βλάχος δεξί μπακ, Τσούπρος – Ντούμπερετ στόπερ, Νικολόπουλος αριστερό μπακ, Φέτσης – Κοτσαρίδης αμυντικά χαφ, Γκερέιρο επιτελικός, δεξί εξτρέμ Παυλής, αριστερό Σταματής και κορυφή ο Φουρτάδο.Ο Ιωνικός ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ στο 16ο λεπτό. Από λάθος έξοδο του Μακρυωνίτη, ο Μωϋσιάδης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Τσούπρος πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα σώζοντας την ΑΕΚ από το 1-0!Η Ενωση είχε την κατοχή της μπάλας, όμως αδυνατούσε να βγει στην επίθεση με προϋποθέσεις και να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των Νικαιωτών.Ο Βλάχος προχώρησε σε αρκετές αλλαγές με την έναρξη του β' μέρους. Κάτω από τα δοκάρια πέρασε ο Μοσχονάς, δεξί μπακ ο Αργυρίου, αριστερό ο Νικολόπουλος, Βαλεντίνος Βλάχος - Τσούπρος στόπερ, Φέτσης - Δημγκιόκας αμυντικά χαφ, αριστερό εξτρέμ ο Σακκόπουλος, δεξί εξτρέμ ο Παυλής, σε ελεύθερο ρόλο ο Κουρέλλας και στην κορυφή της επίθεσης ο Τσίτας.Μάλιστα, ο τελευταίος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στην πρώτη καλή φάση της επανάληψης. Στο 47', λοιπόν, από κόρνερ του Παυλή, ο Τσίτας έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0 για την Ενωση.Η ανεβασμένη ΑΕΚ έχασε καλή ευκαιρία στο 55', ύστερα από εξαιρετική πάσα του Αργυρίου στον Παυλή από τα δεξιά, εκείνος την έστρωσε στον Τσίτα με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ενα λεπτό αργότερα και πάλι Παυλής-Τσίτας συνδυάστηκαν με τον νεαρό επιθετικό να βγαίνει τετ α τετ, αλλά να πλασάρει άουτ.Στο 71' ήταν η σειρά του Ιωνικού να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Λαμπρινάτος βγήκε τετ α τετ με τον Μοσχονά, όμως ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, Μοσχονάς απέκρουσε διατηρώντας το 1-0 για την Ενωση. Ωστόσο, οι Νικαιώτες έφτασαν στην ισοφάριση στο 89' από την άσπρη βούλα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιαλελή και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του φιλικού.