Ουντότζι λαμπρός τον οδηγεί

Ο Σαλόζε Ουντότζι σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική και χάρισε στον Αρη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Βέροιας με 1-0 για τη 8η αγωνιστική της Super LeagueΑν και ήταν σαν να παίζει στο Βικελίδης, αποδείχθηκε πως καλύτερα να παίζει εκτός έδρας ο Αρης. Μετά το μεγάλο διπλό στη Νέα Σμύρνη, η ομάδα του Μιλίνκοβιτς κέρδισε και στη Βέροια,
παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Μεγάλος πρωταγωνιστής και αυτή τη φορά ο Ουντότζι, ο οποίος είχε κι άλλο γκολ μετά από αυτό επί του Πανιωνίου. Ο αφρικανός με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 61' και ο Αρης έφυγε επιτέλους από τον πάτο της βαθμολογίας. Από την άλλη το ντεμπούτο του Στόικα δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα. Η Βασίλισσα μένει χωρίς γκολ για τέταρτο σερί ματς και γνωρίζοντας την πέμπτη της διαδοχική ήττα παραμένει στην τελευταία θέση. Τρεις κόκκινες σε τρία λεπτά έδειξε ο απίστευτος Βοσκάκης, που έβγαζε με μεγάλη ευκολία τις κάρτες (συνολικά 15 με τρεις κόκκινες). Οικονομόπουλος, Αγκάνθο αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις και ο Πουλίδο μετά το τέλος του αγώνα.Τις δυσκολίες του στη δημιουργία και την εκτέλεση έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο Βέροια και Αρης στο α' μέρος, που είχε ελάχιστες συγκινήσεις. Για μισή ώρα η ομάδα του Στόικα είχε τον έλεγχο και έφερε σε δύσκολη θέση τον Διούδη σε δύο περιπτώσεις. Τόσο ο Μρντάκοβιτς στο 12', όσο και ο Μπεν στο 26' δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες.Στο τελευταίο τέταρτο ο Αρης ανέβηκε και σιγά σιγά ισορρόπησε. Οι κίτρινοι κυρίως προσπάθησαν να εξασφαλίσουν το μηδέν και ως εκ τούτου δεν έφταναν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Ουσιαστικά είχαν μία καλή στιγμή στο α' μέρος, όταν ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Παπαδόπουλο στο 41'.Στην επανάληψη η Βέροια μπήκε δυνατά θέλοντας να στριμώξει τον Αρη, τον οποίο προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό ο Μιλίνκοβιτς με την είσοδο του Αγκάνθο. Οι γηπεδούχοι έφερναν την μπάλα στην περιοχή του Διούδη με εκτελέσεις φάουλ και κόρνερ, αλλά οι κίτρινοι απομάκρυναν τους κινδύνους. Στην πρώτη τους μάλιστα ευκαιρία βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Τάτος με κόρνερ βρήκε τον Ουντότζι, που με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 61'.Ο Στόικα γύρισε το σχήμα σε 4-4-2 για να κάνει πιο επιθετική τη Βέροια και το κατάφερε. Ο Μπαργκάν στο 70' σημάδεψε την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού, ενώ στο 78' ο Διούδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Σισοκό. Η επιθετικότητα της Βέροιας ωστόσο περιορίστηκε σε αυτές τις φάσεις και ο Αρης, που την κράτησε μακριά από τον Διούδη στα επόμενα λεπτά, πήρε μία σπουδαία νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ο Αρης πάντως τελείωσε το ματς με 8 παίκτες, αφού Οικονομόπουλος και Αγκάνθο αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ο απίστευτος Βοσκάκης, που έβγαζε τις κάρτες για πλάκα, απέβαλλε και τον Πουλίδο με δεύτερη κίτρινη.Βέροια (Στέφαν Στόικα): Αναστασόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Ορέστες, Σισοκό, Καλτσάς, Μπαργκάν, Σιόντης, Όστοϊτς (76’ Ντα Κόστα), Μπεν, Μρντάκοβιτς (65’ Ζεζίνιο).Άρης (Ζόραν Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Ψυχογιός, Μαργαρίτης, Πουλίδο, Έλσνερ, Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (46’ Αγκάνθο), Ηρακλής, Ιμπέ (60’ Σταυρόπουλος), Ουντότζι, Τάτος.