Όταν ο Γιάννης μάρκαρε τον Καρμέλο...

Επειτα από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν την πρώτη τους φιλική νίκη, επικρατώντας 105-95 των Νικς.Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε μόλις 11 λεπτά (2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 φάουλ, 1 λάθος), αλλά δεν έχει καμία σημασία που δεν πήρε ούτε μια επιθετική προσπάθεια. Κι αυτό γιατί από εκεί που πέρυσι μάρκαρε Χαρισμίδη και Καμπερίδη στην προπόνηση, βρέθηκε απέναντι στον Καρμέλο Άντονι, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ των Νικς με 22 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπάτλερ (24π.) και Μάγιο (22π.).Με τον Νικ Καλάθη να αγωνίζεται 17:08 (2 πόντους
με 1/9 σουτ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ), οι Γκρίζλις γνώρισαν βαριά ήττα από τους Ράπτορς στο Τορόντο (72-108). O Κώστας Κουφός σε ένα ακόμη ματς δεν χρησιμοποιήθηκε.Σε άλλα φιλικά, οι Μπουλς νίκησαν τη Θάντερ στην Οκλαχόμα με 104-95, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν 101-97 των Νετς, το Μαϊάμι πέρασε με 108-95 από τη Νέα Ορλεάνη κόντρα στους Πέλικανς και οι Μάβερικς κέρδισαν 98-88 στην Ατλάντα των Χοκς, με τον Πέρο Άντιτς να έχει 2 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 29 λεπτά.