Οκτάρα της Βοσνίας στο Λιχτενστάιν

22:25 7/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Περίπατο έκανε η Βοσνία στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ 2014, διαλύοντας με το εντυπωσιακό 8-1 το Λιχτενστάιν στο Βαντούζ, για τον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας (έβδομο). Χατ τρικ πέτυχαν οι Ντζέκο και Ιμπίσεβιτς, δύο γκολ ο Μισίμοβιτς.Η ομάδα του Σάφετ Σούσιτς είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε με 4-0. Μέχρι το 26', δεν υπήρχε σκορ στην αναμέτρηση, ωστόσο μέσα σε 14 λεπτά, οι
βόσνιοι πέτυχαν τέσσερα γκολ!Στο 26', ο Μισίμοβιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διπλασίασε το προβάδισμα της Βοσνίας.Στην συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Ιμπίσεβιτς, ο οποίος με δύο γκολ, στο 33' και στο 40', διαμόρφωσε το 4-0 για την Βοσνία, το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και το δεύτερο μέρος και μόλις στο 46' ο Ντζέκο σκόραρε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 1-5, με τέρμα του Κρίστεν στο 61'.Από εκεί και πέρα, ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε ακόμα δύο τέρματα (64', 81') ολοκληρώνοντας το χατ τρικ, κάτι που έκανε και ο Ιμπίσεβιτς στο 83', διαμορφώνοντας το τελικό 8-1 για την Βοσνία.Λιχτενστάιν: Γιέλε, Ερι, Κάουφμαν, Κίντανς, Στοκλάσα, Χάσλερ, Μπέργκμαϊερ, Φλατζ (46' Κρίστεν), Ερνε (71' Μπεκ), Χάσλερ, Πολβερίνο.Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Σούνιτς, Βρσάγιεβιτς, Πιάνιτς (79' Βράνσιτς), Ιμπίσεβιτς, Μισίμοβιτς (79' Σβράκα), Ντζέκο, Ζαχίροβιτς (78' Ιμπρισιτς), Σαλίχοβιτς, Βράνιες.