Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα εγκληματικά του λάθη στην άμυνα, αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Αγιαξ στην Τούμπα και αποκλείστηκε από το Champions League

01:47 5/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Εβαλε τα χέρια του και έβγαλε μόνος του τα μάτια ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όντας προηγούμενη με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο του Αγιαξ, κατάφερε να δεχθεί τρία γκολ με την έναρξη της επανάληψης από εγκληματικά λάθη στην άμυνα και να αποκλειστεί από την συνέχεια του Champions League.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να μειώσει σχετικά γρήγορα σε 2-3, με γκολ του Σαλπιγγίδη, όμως ο Ιβιτς στο 75' έχασε πέναλτι και όταν σκόραρε στο 90' ήταν... αργά για να βοηθήσει την ομάδα του, που τουλάχιστον δεν ηττήθηκε (3-3). Ο κόσμος που γέμισε την Τούμπα στο τέλος χειροκρότησε τους παίκτες για την προσπάθειά τους...

O Αγιαξ που έψαχνε πάση θυσία γκολ ξεκίνησε φουριόζος και στα πρώτα λεπτά έφτασε δύο φορές κοντά στην επίτευξη του στόχου του, με τον Λίντγκρεν να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι (σ.σ. ο Κρέσιτς την βρήκε με τα ακροδάχτυλα) στο 8' και την κεφαλιά του Σουάρες στο 12' να φεύγει μόλις άουτ. Ο ΠΑΟΚ, αφού ξεπέρασε το αρχικό μπλακ-άουτ βγήκε από το καβ