Ο Ολυμπιακός νίκησε με 82-66 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοί νίκησαν με 82-66 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μία σημαντική διαφορά, η οποία ίσως τους φανεί χρήσιμη στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση της 1η θέσης του ομίλου.

Ο ένας φοβόταν τον άλλοΑπόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο

δεκάλεπτο του αγώνα. Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης παρουσιάστηκαν διστακτικοί στην επίθεση και ιδιαίτερα προσεκτικοί στην άμυνα, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα και το θέαμα να μην είναι ανάλογο της ποιότητας τους.

Τους ζέστανε ο Kill-BillΟ Ντούσαν Ιβκοβιτς ξεκίνησε την αρχική του πεντάδα με τον Τεόντοσιτς στον άσο τον Σπανούλη στο δύο, τον Παπανικολάου στο τρία και τους Νίλσεν, Νεστέροβιτς στη φροντ λάιν. Τα τρεξίματα του Σπανούλη έδειχναν πως ο Ολυμπιακός πλέον μπορεί να περιμένει κάποια διαφορετικά πράγματα στο παιχνίδι του, όμως όπως είπαμε και πριν ήταν νευ