Ο Ολυμπιακός νίκησε 69-53 το Μαρούσι και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ

Στην πρώτη του εμφάνιση έπειτα από τη συμμετοχή του στο Final 4 της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Μαρούσι με 69-53 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1. Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Τσίλντρες και Βασιλόπουλο, αλλά δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα να κάμψουν την αντίσταση του Αμαρουσίου.

Μπουρούσης και Παπαλουκάς οι κορυφαίοι για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και με τους Σχορτσανίτη - Τεόντοσιτς να σκοράρουν προηγήθηκε με 11-5. Το Μαρούσι είχε πρόβλημα κοντά στο καλάθι και οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμά τους έως το τέλος της πρώτης περιόδου (23-15, 10`).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι άμυνες δυνάμωσαν. Το Μαρούσι μείωσε προς στιγμή σε 22-27, αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με το τέλος του ημιχρόνου ξέφυγε με 10 (39-29, 10`).

Το Μαρούσι δεν ήταν αδιάφορο και πάλεψε σκληρά για να μείνει μέσα στο παιχνίδι και να διεκδικήσει κάτι καλό σ