Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-2 από την Μπρέντα την ημέρα των γενεθλίων του Βαγγέλη Μαρινάκη

Την ημέρα των γενεθλίων του Βαγγέλη Μαρινάκη, ο Ολυμπιακός φρόντισε να χαλάσει το βράδυ του προέδρου του, καθώς με κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκε από την Μπρέντα (1-2) στο τέταρτο φιλικό της προετοιμασίας του. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, όπου στηριζόμενοι στο καρέ των Ιμπαγάσα-Φουστέρ-Γκρμπιτς-Μιραλάς δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στα καρέ της
ολλανδικής ομάδας, ωστόσο σκόραραν μόλις μία φορά με τον Βέλγο. Ομως, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν αγνώριστοι, κατέρρευσαν και δέχθηκαν δύο γκολ από τον πιτσιρικά Σχαλκ, που μπήκε στο 70ό λεπτό στην αναμέτρηση και έκανε άνω-κάτω την άμυνά τους... O Βαλβέρδε παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Δασκαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Παπάζογλου και Μαρκάνο στο κέντρο της άμυνας, με τον Μανιάτη στα δεξιά και τον Βαλεριάνο στα αριστερά. Τα αμυντικά χαφ ήταν οι Μοντέστο και Ιμπαγάσα, με τον Φουστέρ πιο μπροστά τους. Στη δεξιά πλευρά ξεκίνησε ο Γκρμπιτς, στην αριστερή ο Φετφατζίδης και μοναδικός προωθημένος ο Μιραλάς σε σχήμα 4-3-3.Οι ερυθρόλευκοι πρέσαραν ψηλά και δεν επέτρεπαν στην Μπρέντα να αναπτυχθεί. Ετσι, κέρδιζαν την μπάλα και δημιουργούσαν συχνά-πυκνά επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ της ολλανδικής ομάδας. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 15' με τον Ιμπαγάσα να τροφοδοτεί τον Φουστέρ και αυτός τον Γκρμπιτς που από καλή θέση σούταρε άουτ.Ο Ολυμπιακός πίεζε τους Ολλανδούς, και μέσα σ' ένα λεπτό (19') έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά, ο Μιραλάς απέφυγε δύο αντιπάλους και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ρόβελαρ να αποκρούσει, στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκρμπιτς έβγαλε μπαλιά στον Ιμπαγάσα, που έκανε το πλασέ, όμως και πάλι ο γκολκίπερ της Μπρέντα αποσόβησε τον κίνδυνο με τα πόδια!Οι ερυθρόλευκοι απειλήθηκαν για πρώτη φορά στο πρώτο μέρος στο 27', όταν ο Χόρτερ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γκούντελι με γυριστό σουτ ανάγκασε τον Δασκαλάκη με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει την μπάλα.Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 31', όταν ο Φετφατζίδης έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε σε θέση βολής τον Μιραλάς, ο οποίος, όμως νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ρόβελαρ!Δύο λεπτά αργότερα ο Φουστέρ από γύρισμα του Γκρμπιτς έκανε το πλασέ, αλλά οι αμυντικοί της Μπρέντα έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, στην εξέλιξη της φάσης οι ερυθρόλευκοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κούντερς στον Γκρμπιτς.  Τελικά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο επισφραγίστηκε με το γκολ που σημείωσε ο Μιραλάς στο 39ο λεπτό, ύστερα από μπαλιά του Φετφατζίδη, με τον Βέλγο να "κρεμάει" τον Ρόβελαρ και να κάνει το 1-0.Την ίδια ενδεκάδα διατήρησε ο Βαλβέρδε και στο δεύτερο ημίχρονο, απλά προχώρησε σε εσωτερικές αλλαγές στην επίθεση, με τον Γκρμπιτς να περνάει στην κορυφή της επίθεσης, με τον Φετφατζίδη δεξιά και τον Μιραλάς αριστερά. Ωστόσο, επειδή αυτό το... πείραμα δεν απέδωσε, ο Βάσκος τεχνικός στο 57' ξαναέβαλε τους παίκτες στις φυσικές τους θέσεις, δηλαδή τον Μιραλής στην κορυφή της επίθεσης, τον Γκρμπιτς δεξιά και τον Φετφατζίδη αριστερά.Ο ρυθμός του αγώνα έχει π