Σεφτέ στις νίκες ο Εργοτέλης

Την πρώτη του φιλική νίκη επί ολλανδικού εδάφους πέτυχε ο Εργοτέλης, ο οποίος επιβλήθηκε της Ντε Γκράαφτσαπ με σκορ 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Μπουχαλάκης. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 2' έχασε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ωστόσο του σουτ του Φραγκουλάκη πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ στο 14` ο Μπουχαλάκης επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Τέρολ αποσόβησε τον κίνδυνο.Η ολλανδική ομάδα στη συνέχεια έχασε δύο ευκαιρίες, με τον Ρόουζ στο 18` και τον Ελ Χασναουί στο 35`.  Ακόμη, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Φράνκελ δέχθηκε την κόκκινη
κάρτα (δεύτερη κίτρινη) και οι ισορροπίες άλλαξαν.Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μπουχαλάκης έπιασε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Εργοτέλης κυριάρχησε στη συνέχεια και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ, παρόλα αυτα το σκορ παρέμεινε το ίδιο μέχρι τη λήξη.Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κλαούντιο Νταντόμο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Εργοτέλη.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Γιαλούσης (35’ Χαντί), Πρωτογεράκης (46’ Νταντόμο), Κανδηλάκης (70’ Σαρρής), Γιοβάνοβιτς (70’ Χίμπλινγκερ), Κυριακίδης (70’ Σασιασβίλι), Μπουχαλάκης (70’ Ρομάνο), Φραγκουλάκης (70’ Μπέτο), Καρέλης (70’ Κουτσιανικούλης), Μπρούνο (70’ Μπούντιμιρ), Λεάλ (70’ Χρυσοφάκης).