Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Ηρακλή στη Μίκρα

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 3-0 (18-25, 22-25, 19-25) σετ τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής και από το οποίο έλειπε η λάμψη του πρόσφατου παρελθόντος, λόγω των πολλών προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο Γηραιός σε διοικητικό
επίπεδο. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη συνεχίζει αήττητη την πορεία της προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Α1 βόλεϊ των ανδρών, ενώ ο Ηρακλής παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη υποββασμού.Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι τη στιγμή που ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα και την υποδοχή του, που σε συνδυασμό με λάθος επιθέσεις του Ηρακλή, του έδωσαν αέρα 4 πόντων (13-17). Με τον Ιορντάνοφ να φτάνει τους 5 πόντους από επιθέσεις το σκορ έγινε 14-19 και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο διήρκησε 22 λεπτά (18-25).Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε 1-4 και με "όπλο" το μπλοκ πήγε με διαφορά 4 πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8). Ο Ηρακλής με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε 8-9, αλλά φτάνοντας τα 16 λάθη στο παιχνίδι, έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να αποσπαστεί και πάλι (11-16). Το 15-20 μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του δεύτερου σετ (22-25).Oι ερυθρόλευκοι είχαν το ψυχολογικό αβαντάζ από τα δύο κερδισμένα σετ, αλλά ο Ηρακλής -με τον Μίκουλα να φτάνει τους 10 πόντους- ήταν αυτός που προηγήθηκε 6-3 στο ξεκίνημα του τρίτου. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-6, αλλά ο Γηραιός πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 13-14. Εφτασε στο 15-19 και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας ακόμη μια "καθαρή" νίκη, που τον διατηρεί στην κορυφή με 9 βαθμούς διαφορά από την 2η θέση.