Ο Μιλίτο έκρινε το ντέρμπι

Ο Ντιέγκο Μιλίτο έκρινε το ντέρμπι του Μιλάνου, καθώς με δικό του γκολ στο 54ο λεπτό η Ιντερ νίκησε τη Μίλαν με 1-0.

Μέχρι το γκολ, το οποίο προήλθε από λάθος του Αμπάτε, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά από τη στιγμή που σκόραρε ο Μιλίτο, η Ιντερ έμοιαζε να ελέγχει το ματς.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη

στο πρώτο πρώτο ημίχρονο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπόατενγκ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 20`, ενώ στο 45` σουτ του Φαν Μπόμελ σταμάτησε στο δοκάρι.

Οσο για την Ιντερ, είχε μόνο μία καλή στιγμή, με τον Αλβαρεζ στο 40`, αλλά ο Αμπιάτι αντέδρασε σωστά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Μίλαν να έχει και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ και στο 54` ήρθε η στιγμή που έκρινε το ντέρμπι. Ο Αμπάτε δεν βρήκε την μπάλα σε μία θεωρητικά εύκολη γι` αυτόν μπαλιά και η μπάλα κατέληξε στον Μιλίτο, ο οποίος δεν συγχώρεσε το λάθος του αμυντικού της Μίλαν.

Με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αμπιάτι και έκανε το 1-0 για την Ιντερ.

Στη συνέχεια, όπως ήταν φυσικό, η Μίλαν βγήκε στην επίθεση για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η άμυνα της Ιντερ ήταν καλά στημένη. Ιμπραϊμοβιτς και Μπόατενγκ προσπάθησαν με τις προσωπικές τους ενέργειες να ξεκλειδώσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά επί της ουσίας δεν πέτυχαν τίποτα.

Ετσι, έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν τη Γιουβέντους στο βαθμολογικό πίνακα. Η Γιούβε, παρά την ισοπαλία της στο ματς με την Κάλιαρι παρέμεινε στην κορυφή της Serie A με 38 βαθμούς, ενώ η Μίλαν έμεινε δεύτερη με 35.

Οσο για την Ιντερ έχει πια 32 βαθμούς και τη χωρίζουν μόλις έξι από την κορυφή και παρότι δεν ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα, έχει αρχίσει ξανά να ελπίζει.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής

Σάββατο 14/1
Κατάνια - Ρόμα (διακοπή)

Κυριακή 15/1
Λάτσιο - Αταλάντα 2-0 (20' Ερνάνες, 90' Κλόζε)
16:00GR Τσεζένα - Νοβάρα 3-1 (20`, 39` Μούτου - 45` (αυτ.) Ρινάουντο, 89` Μοριμότο)
16:00GR Κιέβο Βερόνα - Παλέρμο 1-0 (50` Σαμάρκο)
16:00GR Φιορεντίνα - Λέτσε 0-1 (66` Ντι Μικέλε)
16:00GR Τζένοα - Ουντινέζε 3-2 (49` Γκράνκβιστ, 51` Γιάνκοβιτς, 71` Παλάσιο - 14` Φερονέτι, 75` Ντι Νατάλε
16:00GR Γιουβέντους - Κάλιαρι 1-1 (7` Βούτσινιτς - 48` Κόσου)
16:00GR Πάρμα - Σιένα 3-1 (24` Μπιαμπιάνι, 66` Βαλιάνι, 90` Τζιοβίνκο - 79` Γκρόσι)
21:45GR Μίλαν - Ιντερ 0-1 (54` Μιλίτο)