Ο Κόμπι τα... έχτισε, αλλά το έβαλε!

10:23 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Κορυφαίος σε απόδοση για τους νικητές ήταν ο Pau Gasol, με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και ένα καθοριστικό κόψιμο στην τελευταία επίθεση των Hornets.Από τον Νοέμβριο του 2006 είχαν να κερδίσουν πέντε σερί ματς οι Clippers, όμως το κατάφεραν με τη νίκη τους απέναντι στους Jazz (105-96). Στο κυνήγι των Lakers η παρέα του Chris Paul, απομακρύνονται από την όγδοη θέση της Δύσης οι Μορμόνοι.O Deron Williams δημιουργούσε, ο Anthony Morrow κι ο
Gerald Wallace εκτελούσαν, με αποτέλεσμα να πάρουν οι Nets μια εύκολη εκτός έδρας νίκη (99-111) επί των Kings.Με σούπερ άμυνα στην τελευταία περίοδο οι Knicks κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά και να κάμψουν την αντίσταση των Cavaliers που ηττήθηκαν με 91-75.O OJ Mayo έβαλε 24 πόντους και βοήθησε τους Grizzlies να νικήσουν μέσα στο Milwaukee 99-95, βελτιώνοντας τη θέση τους στη δυτική περιφέρεια, εν αντιθέσει με τα «ελάφια» που έπεσαν πάλι 2,5 παιχνίδια κάτω από τους Knicks στην Ανατολή.Άλλη μία εύκολη νίκη μπήκε στο... σακούλι για το San Antonio, το οποίο «έχτισε» διαφορά 22 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Indiana, τη νίκησε για 9η συνεχόμενη φορά με 112-103.Ματσάρα από το… πουθενά στο Auburn Hills, όπου οι Pistons νίκησαν στην παράταση τους Bobcats 110-107, ανατρέποντας διαφορά 8 πόντων στα τελευταία δύο λεπτά.Οι Sixers χρειάστηκαν την καλύτερη φετινή εμφάνιση του 33χρονου πάουερ φόργουορντ, Elton Brand (25π., 10ριμπ., 5 ασ.) για να «σκουπίσουν» τη σειρά με τους Hawks (95-90) για πρώτη φορά από τη σεζόν 2000-01, πλησιάζοντας τα «γεράκια» στην 6η θέση της ανατολικής κατάταξης.