Ο Αστέρας των καθυστερήσεων και της Ευρώπης

19:13 9/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με γκολ του Ρούμπεν Ράγιος στο 93' ο Αστέρας επικράτησε δύσκολα 1-0 του Πανθρακικού και διατηρείται στην 2η θέση της βαθμολογίαςΓια ακόμα ένα παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης σκόραρε στις καθυστερήσεις, προσθέτοντας ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή του, γεγονός που του επιτρέπει να διατηρηθεί στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τον Πανθρακικό να κυριαρχεί στο α' μέρος και να σπαταλάει πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στην επανάληψη η ομάδα του Τσιώλη ανέβασε ρυθμούς, έκλεισε
τον Πανθρακικό στην περιοχή του και τελικά λυτρώθηκε με γκολ του Ράγιος στο 93'. Μία νίκη, που εξασφαλίζει για την ομάδα του Αστέρα τη συμμετοχή στα πλέι οφ και την δεύτερη διαδοχική συμμετοχή του στα Κύπελλα Ευρώπης. Στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού παραμένει η ομάδα της Κομοτηνής.Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο α' ημίχρονο κι αυτή ήταν ο Πανθρακικός. Η ομάδα του Δερμιτζάκη κέρδισε κατά κράτος τη μάχη του κέντρου και απώλεσε πέντε μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο οι ακρίτες έκαναν ό,τι ήθελαν, αγγίζοντας το γκολ στο 7' όταν ο Φούλοπ απόκρουσε τετ α τετ του Μίνγκα, στο 16' όταν ο Μουνάφο σούταρε άουτ από τη μικρή περιοχή και στο 20' όταν ο Φορμίκα έδιωξε πάνω από τη γραμμή την προσπάθεια του Μίνγκα.Χωρίς τους Ράγιος, Περόνε και Ντε Μπλάσις στη σύνθεσή του ο Αστέρας τα είχε χαμένα και δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος, όντας παράλληλα ευάλωτος στα μετόπισθεν. Ο Τσιώλης προχωρούσε συνεχώς σε εσωτερικές διορθωτικές αλλαγές, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα, ενώ η μοναδική καλή στιγμή των αρκάδων ήταν ένα σουτ άουτ του Τσαμπούρη στο 35'. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφθηκε για τον Πανθρακικό με τον Τζάνη στο 44' να αστοχεί σε νέο τετ α τετ.Στην επανάληψη ταα δεδομένα άλλαξαν και σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε η είσοδος των Ράγιος και Κάφα με την έναρξη το ημιχρόνου. Ο ισπανός χαφ νοικοκύρεψε τοπαιχνίδι του Αστέρα, που άρχισε να βγαίνει ορθολογικά στην επίθεση και οι γηπεδούχοι στο 55' έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Λέντσε. Οι αρκάδες είχαν μεταφέρει το παιχνίδι έξω από την περιοχή του Πανθρακικού, ωστόσο η αμυντική λειτουργία του Πανθρακικού ήταν σωστή και κρατούσε το μηδέν.Τα σουτ των Ράγιος στο 70' και του Ναβάρο στο 73' πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ την ίδια ώρα οι ακρίτες προσπαθούσαν να παίξουν με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να απειλεί εκ νέου στην επανάληψη. Η πίεση του Αστέρα αυξανόταν όσο πλησίαζε το ματς στο τέλος, αλλά ο Κουτσόπουλος κρατούσε το μηδέν, πραγματοποιώντας σωτήρια επέμβαση στο 82' σε σουτ του Ράγιος. Ο ισπανός όμως είχε άσο στο μανίκι και με δικό του γκολ στο 93' λύτρωσε την ομάδα του, χαρίζοντας ένα τρίποντο, που της εξασφαλίζει την ευρωπαϊκή της συμμετοχή για δεύτερη σερί χρονιά.