Ο Αρης νίκησε με 86-70 τον Ηρακλή και τον έσπρωξε στην Α2

Για ακόμα μία φορά φέτος, ένα ντέρμπι στιγματίστηκε από τα επεισόδια που προκάλεσε μερίδα οπαδών της γηπεδούχου ομάδας και μετά από κάμποση καθυστέρηση ολοκληρώθηκε, με το μπάσκετ να περνά εκ νέου στο περιθώριο. Για ακόμα μία φορά λοιπόν βλέπουμε ότι τα παθήματα του παρελθόντος δεν έχουν γίνει χρήσιμα μαθήματα και είναι κρίμα γιατί ακόμα και τώρα αξίζει κάποιος να δει ένα ντέρμπι Ηρακλής-Αρης, ειδικά με την ατμόσφαιρα που επικρατεί στο Ιβανώφειο,
όταν κυριαρχεί η ειρήνη.... Για την ιστορία ο Θεός του πολέμου ανταποκρίθηκε στο έπακρο στο όνομα που φέρει και με κορυφαίους τους Μπάβτσιτς, Μπράουν νίκησε με 86-70, σπρώχνοντας την ομάδα του Κρις Χουγκάζ ακόμα πιο κοντά στην Α2....Ο Ηρακλής έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των υποστηρικτών του και με μπροστάρη τον Πάρκερ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων (14-7, 8’). Ο Αρης απάντησε με καλάθι του Μπράουν, αλλά κάπου εκεί μερίδα οπαδών του Γηραιού αποφάσισαν να διακόψουν με το έτσι θέλω το ματς και δίνοντας ένα ρεσιτάλ καφρίλας, άφησαν μετά από εντολή των διαιτητών κενές τις εξέδρες....Μετά από μία ώρα και ένα τέταρτο, το παιχνίδι ξανάρχισε, με τον Αρη να μειώνει στο καλάθι χάρη σε καλάθι του Μπράουν για το 12-14. Ο Ηρακλής απάντησε με ένα μικρό σερί (4-0), αλλά στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ζόρικα και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπάβτσιτς με τρίποντο πέτυχε το 36-30. Ο Πάρκερ ήταν αυτός βέβαια που διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (33-36), αλλά αυτό ήταν ουσιαστικά το τελευταίο χτύπημα των γηπεδούχων.Στην επανάληψη ο Αρης έπιασε υψηλότερα στάνταρ απόδοσης, κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ, χάρη στα οποία κέρδισε δεύτερες επιθέσεις και ότι μπάλα κατέβαζε ο Μπαβτστις (. Ριμπάουντ) την έκανε καλάθι. Η διαφορά οδηγήθηκε μέσα σε λίγα λεπτά στο +18 (64-46) και μόνο αν αυτοκτονούσαν θα έχαναν αυτό το παιχνίδι οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς.Πράγμα που δεν έκαναν, αν και η αλήθεια είναι πως έσβησαν τις μηχανές, αμελώντας την άμυνα, με συνέπεια το επιμέρους σκορ να είναι 22-22...