Διπλό στην Ουαλία η Αγγλία, 2-0, κόλλησαν στο μηδέν Αρμενία - Ρωσία

Στην κορυφή του 7ου προκριματικού ομίλου του Euro 2012 σκαρφάλωσε η Αγγλία, μετά την νίκη της με 2-0 επί της Ουαλίας, ενώ η αναμέτρηση της Αρμενίας με την Ρωσία για τον 2ο όμιλο έληξε χωρίς νικητή και γκολ. 2ος όμιλος
Αρμενία - Ρωσία: 0-0
Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στην Γιερεβάν η Ρωσία,
όπου έμεινε στο 0-0 με την Αρμενία και έχασε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες της.Οι ρώσοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη. Κερζάκοφ και Αρσάβιν ήταν αρκετά δραστήριοι αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπερεζόφσκι, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την συμπλήρωση των 90`.7ος όμιλος
Ουαλία - Αγγλία: 0-2 (7`πέν. Λάμπαρντ, 15` Μπεντ)
Με το τρίποντο στα χέρια έφυγε από το Millennium Stadium η Αγγλία, όπου επικράτησε με 2-0 της Ουαλίας και έπιασε το Μαυροβούνιο στην 1η θέση του ομίλου με 10 βαθμούς.Οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 6ο λεπτό ο Κόλινς ανέτρεψε εντός περιοχής τον Γιανγκ και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Λάμπαρντ πήρε θέση απέναντι στον Χένεσεϊ και δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, γράφοντας το 1-0.Τα λιοντάρια διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 15` διπλασίασαν τα τέρματά τους. Υστερα από μία εξαιρετική αντεπίθεση, οι άγγλοι έφτασαν στην αντίπαλη περιοχή με τρεις μπαλιές, με τον Μπεντ να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Αγγλία κατέβασε ταχύτητα, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανέβουν και να πιέσουν, αν και η απουσία του Γκάρεθ Μπέιλ ήταν περισσότερο από αισθητή.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε τους άγγλους να πανηγυρίζουν ένα πολύτιμο διπλό.