Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Λεμεσού

Ατυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο πήρε ο ΑΠΟΕΛ από τον Απόλλωνα Λεμεσού, τον οποίο νίκησε με 2-1 στο ΓΣΠ και αύξησε στο +7 την διαφορά του από την 2η του βαθμολογικού πίνακα, Ομόνοια. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 9` ο Μαντούκα με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0. Η απάντηση του Απόλλωνα ωστόσο ήταν άμεση με τον Μπαγκούρα να ισοφαρίζει σε 1-1 πέντε λεπτά αργότερα.Το παιχνίδι
άνοιξε στην συνέχεια και στο 21` ο Γκριντσάροφ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Σβαλόφσκι και με κεφαλιά έβαλε και πάλι τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 2-1.Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να περιορίζονται στον χώρο της μεσαίας γραμμής και το 2-1 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (28/01)
Ερμής Αραδίππου- Ανόρθωση: ΔΙΑΚΟΠΗ 2-1 (91`+1` Σεμπαστιάο, 90`+5` Παπαθανασίου - 16` Καφού)Σάββατο (29/01)
ΑΠΟΠ/Κινύρας - ΑΕΚ: 0-0