Νικητής ο Κρεάνγκα στην Κοστάντζα

Με πρωτιά στο τουρνουά εορταστικού χαρακτήρα στην Κοστάντζα έκλεισε τη χρονιά ο Καλλίνικος Κρεάνγκα. Ήταν το λογικό φαβορί στο event με προσκλήσεις, που διοργάνωσαν Ρουμάνοι ιδιώτες το διήμερο 27 και 28 Δεκεμβρίου και το επιβεβαίωσε.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Παναγιώτης Γκιώνης δεν πήγε στους αγώνες επειδή τραυματίστηκε στα πλευρά, ενώ από τους Ρουμάνους διεθνείς απουσίασε ο πρώτος αθλητής της χώρας στην παγκόσμια κατάταξη, ο ’ντριαν Κριζάν.

Στο τουρνουά πήραν μέρος 10 αθλητές. Πέρα από τον Κρεάνγκα και τον Σέρβο Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς,

"χάλκινο" πρωταθλητή Ευρώπης του 2011 σε απλό και διπλό ανδρών, όλοι οι υπόλοιποι ήταν μέλη της εθνικής Ρουμανίας, καθώς δεν μπόρεσε να δώσει το Β«παρώνΒ» ούτε ο Μάρκο Γέφτοβιτς, ο δεύτερος Σέρβος διεθνής, που είχε προσκληθεί.

Στον τελικό ο 39χρονος πρωταθλητής κατέβαλλε τον Οβίντιου Ιονέσκου (Νο 112) με 3-1 σετ. Την 3η θέση πήρε ο Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς.