Νίκη στο "ντέρμπι κορυφής" για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έσπασε το αήττητο του Διομήδη επικρατώντας με 23-22 στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 ανδρών, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει το πλεονέκτημα.Ο Διομήδης Άργους γνώρισε την πρώτη του ήττα έπειτα από 40 αγώνες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, στο κατάμεστο γυμναστήριο της Νέας Φιλαδέλφειας. Η Ένωση επικράτησε με 23-22 παρόλα αυτά όμως κυνηγούσε και την ανατροπή της ήττας της με τέσσερα γκολ από τον αγώνα του πρώτου γύρου, για να
έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, στόχος που δεν επετεύχθη.Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος ήταν σταθερά πίσω με ένα γκολ στο σκορ προσπαθώντας να περάσουν μπροστα κάτι που κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν ανώτερη δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει κι έτσι ο Διομήδης στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε. Στο φινάλε πάντως η Ένωση με τον Μπακαούκα κατάφερε να κανει το 23-21 ένα λεπτο πριν τη λήξη. Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο την απόστασή της από τον πρωτοπόρο Διομήδη (32β έναντι 33 των λύκων), αλλά η ομάδα της Αργολίδας, με βάση και το πρόγραμμα, μοιάζει αδύνατο να χάσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.Τα δεκάλεπτα: 3-4, 6-7, 12-13 (ημχ.), 16-15, 18-18, 23-22