Νίκη με... άγχος για τον ΑΓΟΡ

Ο Πανελευσινιακός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τον ΑΓΟΡ, ωστόσο, οι κρητικοί με την εμπειρία τους κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των νεοφώτιστών και να πανηγυρίσουν την τρίτη τους νίκη τους στο πρωτάθλημα με 75-69.Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν χαμηλό, γεγονός που ευνόησε τον Πανελευσινιακό, ο οποίος έμεινε κοντά στο σκορ (16-15, 10`).Με τον Κόμματο, όμως, ο ΑΓΟΡ ανέβασε την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να κλείσει το ημίχρονο στο +5
(38-33, 20`).Οι κρητικοί διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (55-41), με τον Πέτγουεϊ να ακολουθεί σε απόδοση τον Κόμματο.Με συνεχόμενα τρίπονα από τον Λιακόπουλο και τον Παπανικολόπουλο, όμως, ο Πανελευσινιακός κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας στους 7, με τη λήξη της τρίτης περιόδου (50-57, 30`).Τα τρίποντα αυτά αποδείχθηκαν καθοριστικά, καθώς ο Πανελευσινιακός βρήκε ρυθμό και άρχισε να πιστεύει στην ανατροπή. Μάλιστα, με σερί 9-0 μετέτρεψε το εις βάρος 61-54 σε 61-63 και πήρε κεφάλι στο ματς, τρία λεπτά πριν από το τέλος.Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με τον Τσόχα, που φέτος είναι από τους κορυφαίους της ομάδας, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προσπεράσουν με 68-64, δύο λεπτά πριν από το φινάλε.Ο Πανελευσιανιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και πάλι με αποτέλεσμα ο ΑΓΟΡ να πανηγυρίσει την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 75-69.