Νίκη - ανατροπή για τη Στόουκ Σίτι, 2-1 την Αστον Βίλα

Τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με εντυπωσιακή ανατροπή πανηγύρισε η Στόουκ Σίτι που, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 2-1 της Αστον Βίλα εντός έδρας.

Οι Χωριάτες δεν είχαν στον πάγκο τους τον νέο τους προπονητή, Ζεράρ Ουγιέ, ο οποίος έχει ακόμα εκκρεμότητες στη λύση της συνεργασίας του με την Γαλλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία, αλλά ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο και

προηγήθηκαν στο σκορ με τον Στιούαρτ Ντάουνινγκ στο 35ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Γκαμπριέλ Αγκμπονλαχόρ.

Παρόλα αυτά, αν και είχαν την ευκαιρία και για άλλα γκολ, αδράνησαν και στην επανάληψη το πλήρωσαν. Επειτα από φάση διαρκείας ο Τζόουνς έφερε το ματς στα ίσα και στις καθυστερήσεις ήρθε η ψυχρολουσία, με τον Ρόμπερτ Χαθ να κάνει το 2-1 και να χαρίζει στην ομάδα του τους 3 πρώτους φετινούς βαθμούς της.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής:Σάββατο (11/09)Εβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 3-3 (39` Πίεναρ, 90`+1` Κέιχιλ, 90`+2`