Νίκη - ανάσα για Πεσκάρα στις καθυστερήσεις, 2-1 την Κατάνια

Με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Πεσκάρα πήρε πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με 2-1 της Κατάνια στο Stadio Adriatico, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Serie A. Ηρωας ο Τόνι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με αυτή την νίκη ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.Η Πεσκάρα ξεκίνησε καλύτερα
την αναμέτρηση και στο 23' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με γκολ του Τσέλικ. Ωστόσο, η απάντηση της Κατάνια ήταν άμεση, αφού 12 λεπτά αργότερα, ο Μπαριέντος έκανε το 1-1 και έφερε το ματς στα ίσια.Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ ισόπαλο στο 1-1. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, με την Πεσκάρα να το καταφέρνει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!Ηρωας για τους μπιανκατζούρι ο Τόνι, ο οποίος στο 95' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους νεοφώτιστους, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό 2-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:Παρασκευή (21/12)Πεσκάρα - Κατάνια 2-1 (23' Τσέλικ, 90'+5' Τόνι - 35' Μπαριέντος)21:45 Κάλιαρι - Γιουβέντους  Σάββατο (22/12)13:30 Ιντερ - Τζένοα  16:00 Τορίνο - Κιέβο Βερόνα  16:00 Σιένα - Νάπολι  16:00 Μπολόνια - Πάρμα  16:00 Αταλάντα - Ουντινέζε  16:00 Σαμπντόρια - Λάτσιο  16:00 Παλέρμο - Φιορεντίνα  21:45 Ρόμα - Μίλαν