Νίκες - ανάσα για Σάντερλαντ, Γουέστ Χαμ

16:41 1/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Πολύ σημαντικές νίκες, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην Premier League, πέτυχαν οι Σάντερλαντ και Γουέστ Χαμ, επικρατώντας των Νιούκαστλ και Σουόνσι αντίστοιχα, στους αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της 24ης αγωνιστικής.Η Σάντερλαντ έφυγε από το St. James' Park με ένα σπουδαίο και σημαντικό διπλό, επικρατώντας με 3-0 της Νιούκαστλ.Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 18', σε μαρκάρισμα του Ανίτα στον Μπάρντσλεϊ, με τον Μπορίνι να ευστοχεί στην εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα και να ανοίγει το σκορ.Πριν
προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν από το 0-1, η ομάδα του Πογέτ πέτυχε και δεύτερο γκολ! Στο 23', μετά από απόκρουση του Κρουλ σε σουτ του Κόλμπακ, ο Τζόνσον στην επαναφορά διπλασίασε το προβάδισμα της Σάντερλαντ.Οι Μαυρόγατες "κλείδωσαν" το τρίποντο στο 80', όταν μετά από αντεπίθεση και πάσα του Μπορίνι, ο Κόλμπακ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.Πολύ σημαντική νίκη και για την Γουέστ Χαμ, που επικράτησε με 2-0 της Σουόνσι στο Boleyn Ground.Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Νόλαν, ο οποίος με δύο γκολ στο 26' και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έδωσε τη νίκη στα Σφυριά.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:Σάββατο (1/2)Νιούκαστλ - Σάντερλαντ 0-3 (19' πέν. Μπορίνι, 23' Τζόνσον, 80' Κόλμπακ)Γουέστ Χαμ - Σουόνσι Σίτι 2-0 (26', 45'+1' Νόλαν)17:00 Χαλ Σίτι - Τότεναμ17:00 Φούλαμ - Σαουθάμπτον17:00 Εβερτον - Αστον Βίλα17:00 Κάρντιφ Σίτι - Νόριτς Σίτι17:00 Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Γ.Κυριακή (2/2)15:30 Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ18:00 Αρσεναλ - Κρίσταλ ΠάλαςΔευτέρα (3/2)22:00 Μάντσεστερ Σ. - Τσέλσι