"Μίλησαν" οι φιλοξενούμενοι, προβάδισμα για Γιουνάιτενγ και Ντόρτμουντ

Ορθια παρά την πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν, που απέσπασε ισόπαλο 1-1 και έχει τον πρώτο λόγο για τη ρεβάντς του "Ολντ Τράφορντ. Προβάδισμα και για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, που με γκολ του Χούμελς στο 89' πήρε το 2-2 στο Ντόνετσκ κόντρα στην Σαχτάρ. Η Ρεάλ την υπεροχή, η Γιουνάιτεντ την ουσίαΣπουδαίο παιχνίδι στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ να είναι καλύτερη και να σπαταλάει πολλές ευκαιρίες, αλλά τη Γιουνάιτεντ να παίρνει τελικά αυτό, που θέλει. Ο Γουέλμπεκ άνοιξε το σκορ
στο 20' και ο Ρονάλντο ισοφάρισε στο 30.Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κυρίαρχη στο α' ημίχρονο, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική και έμεινε στο 1-1 με τη Γιουνάιτεντ. Οι παίκτες του Μουρίνιο μπήκαν φορτσάτοι, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και απόλεσαν μεγάλη ευκαιρία στο 5' όταν ο Κοεντράο σημάδεψε το δοκάρι. Η Μάντσεστερ είχε περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο ώστε να αποκρούσει τις επιθέσεις των γηπεδούχων, ωστόσο "χτύπησε" από στημένη φάση, ανοίγοντας το σκορ στο 20' όταν ο Γουέλμπεκ με το κεφάλι εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση του Ρούνεϊ και την παιδική αντίδραση της άμυνας.Η αντίδραση των μερέχνες ήταν άμεση. Αρχικά προειδοποίησαν με Ντι Μαρία και Ρονάλντο, ενώ στο 30' οι δυο τους συνεργάστηκαν και ο πορτογάλος σούπερ σταρ πλήγωσε την πρώην του ομάδα, νικώντας τον Ντε Χέα με κεφαλιά. Το ματς ήταν ισορροπημένο στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πλησιάζουν, αλλά μην πετυχαίνουν άλλο τέρμα.Στην επανάληψη η Ρεάλ ανέβασε εκ νέου ρυθμούς, κλείνοντας τη Μάντσεστερ στην περιοχή της. Οι μερένχες απείλησαν με Ρονάλντο και Ντι Μαρία, ενώ ο Ντε Χέα είχε σωτήρια επέμβαση στο 61' σε προβολή του Κοεντράο. Την ίδια ώρα οι άγγλοι δεν έδειχναν ικανοί να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση, ωστόσο οι γηπεδούχοι σιγά σιγά άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης.Ως αποτέλεσμα οι "κόκκινοι διάβολοι" έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, αλλά ο Φαν Πέρσι σπατάλησε διπλή μεγάλη ευκαιρία στο 72'. Αρχικά ο... ιπτάμενος ολλανδός σημάδεψε το δοκάρι, ενώ το δεύτερο πλασέ του πρόλαβε και το έδιωξε ο Αλονσο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ο Ρονάλντο έκανε ό,τι μπορούσε για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά η Γιουνάιτεντ κράτησε το 1-1, που της δίνει τον πρώτο λόγο για τον επαναληπτικό.Χτύπησε στο 89' η ΜπορούσιαΜία ανάσα από τη νίκη έφτασε στο "Ντόνμπας Αρένα" η Σαχτάρ, που προηγήθηκε δύο φορές με Σρνα και Κόστα, αλλά οι πεισματάρηδες γερμανοί επιστρέφουν στην πατρδίδα τους με πλεονέκτημα αφού ισοφάρισαν ισάριθμες φορές με Λεβαντόφσκι και Χούμελς.Με στόχο να κόψει τον ρυθμό της Σαχτάρ μπήκε στο ματς η Ντόρτμουντ, κάτι που κατάφερε φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα της από πολύ νωρίς. Ρόις και Μπλατζικόφσκι ήταν σε καλή μέρα, απειλώντας και από τις δύο πτέρυγες, ενώ στο 17' η Μπορούσια θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά ο Χούμελς στάθηκε άτυχος και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Τάισον ήταν η μοναδική πηγή κινδύνων για την εστία του Βαϊντενφέλερ, αλλά η ουκρανική ομάδα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα.Οι γερμανοί παραχώρησαν ένα αχρείαστο φάουλ έξω από την περιοχή και ο σπεσιαλίστας Σρνα τους τιμώρησε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση στο 31'. Η ομάδα του Κλοπ δεν πτοήθηκε και βγήκε εκ νέου στην επίθεση, αναζητώντας την ισοφάριση. Αυτή ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με τον Λεβαντόφκσι να λέει... ευχαριστώ στο δώρο των αμυντικών (χτύπησαν μεταξύ τους) και να σκοράρει για έβδομο διαδοχικό ματς.Η Ντόρτμουντ δεν διατήρησε στο ίδιο υψηλό τέμπο την απόδοσή της στην επανάληψη και οι ουκρανοί έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετέρωσαν τα ατού των αντιπάλων τους, αλλά η Μπορούσια προδόθηκε για δεύτερη φορά από την άμυνά της. Χούμελς και Σμέλτσερ μπερδεύτηκαν μετά από βαθιά μπαλιά του Τσιγκρίνσκι και ο Ντάγκλας Κόστας, που στο 62' είχε αντικαταστήσει τον Τάισον, εκτέλεσε τον Βαϊντενφέλερ, γράφοντας στο 68' το 2-1.Γνωστοί για το πείσμα τους οι γερμανοί αναζήτησαν γρήγορη απάντηση, αλλά ο Λεβαντόφσκι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 73' σουτάροντας άουτ από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση. Ο,τι δεν κατάφερε να κάνει ο πολωνός το έκανε ο Χούμελς στο 89', παίρνοντας το αίμα το πίσω τόσο για το δοκάρι του α' μέρους, όσο και για το λάθος του στο δεύτερο γκολ της Σαχτάρ. Ο Σμέλτσερ εκτέλεσε κόρνερ και ο γερμανός κεντρικός αμυντικός με καρφωτή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας νίκησε τον Πιάτοφ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 και δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα στη Ντόρτμουντ ενόψει της ρεβάνς.