Με υπογραφή Παπάζογλου ο ΟΦΗ, 2-0 τον Απόλλωνα, που φωνάζει

Με δύο γκολ του Θανάση Παπάζογλου ο ΟΦΗ κέρδισε 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 29η αγωνιστική της Super LeagueΔιαφορά ασφαλείας δέκα βαθμών πήρε από τη θέση, που οδηγεί στα μπαράζ, ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Σα Πίντο επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνη και ανεβαίνοντας στην 6η θέση σχεδόν εξασφάλισε σχεδόν και μαθηματικά την
παραμονή του στην κατηγορία. Αντίθετα, η Ελαφρά Ταξιαρχία παραμένει εκτός επικίνδυνης ζώνης, αλλά εξακολουθεί να κινδυνεύει, καθώς πλησίασε στο βαθμό η 16η Βέροια. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Θανάσης Παπάζογλου, ο οποίος με δύο τέρματα στο β' μέρος οδήγησε τους κρητικούς σε μία πολύτιμη νίκη και έδωσε στην ομάδα του την καλύτερη δυνατη ψυχολογική ώθηση ενόψει του ημιτελικού με τον Παναθηναϊκό. Πολλά παράπονα από τους φιλοξενούμενους, διαμαρτύρονται έντονα για τις αποφάσεις του Μάνταλου και των βοηθών του, καθώς ακύρωσαν δύο γκολ τους και ενώ το ματς ήταν στο 0-0.Κακό ήταν το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο το οποίο είχε ελάχιστες φάσεις, όλες σχεδόν για τους γηπεδούχους. Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ καλύτερα, δημιούργησε ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά αλλά στη συνέχεια είδε τον Απόλλωνα να ισορροπεί το παιχνίδι. Η πιο μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 28' για τους γηπεδούχους. Ο Μιλιάζες δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, ο Τζόρβας έπεσε σωστά στη γωνία του και πραγματοποίησε μία πολύ καλή επέμβαση αφού η μπάλα είχε σκάσει ακριβώς μπροστά του.Σταδιακά ο Απόλλων ισορρόπησε και πάγωσε το παιχνίδι, το οποίο δεν είχε φάσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό τέρματος του Δεληζήση, που σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ στο 31'.Τα παράπονα του Απόλλωνα έγιναν ακόμα πιο έντονα στις αρχές της επανάληψης, όταν αυτή τη φορά σκόραρε ο Μίνγκας. Η σημαία του βοηθού ωστόσο έμεινε όρθια και το γκολ του ακυρώθηκε στο 46'. Ωστόσο, στην επόμενη φάση ο ΟΦΗ έκοψε τα φτερά των φιλοξενούμενων. Ο Παπάζογλου κέρδισε κατά κράτος τον Σέντερμπεργκ και από δύσκολη γωνία νίκησε τον Τζόρβα ανοίγοντας το σκορ.Μετά από αυτή τη φάση γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και έχασαν ευκαιρίες. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πολύ προκειμένου να ισοφαρίσουν και ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα κενά που δημιουργήθηκαν. Στο 86' το σουτ του Ζε Εντουάρντο έφυγε άουτ, αλλά τρία λεπτά μετά ο Παπάζογλου έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα. Ο 28χρονος έκανε πολύ ωραία ενέργεια και με σουτ εκτός περιοχής νίκησε ξανά τον Τζόρβα κλειδώνοντας παράλληλα τη νίκη για τους Κρητικούς.ΟΦΗ (ΣΑ ΠΙΝΤΟ): Φερνάντες, Στάθης, Ζορό, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Μακρής, Ντουντού, Ζε Εντουάρντο, Μπανούσης (46' Κουτσιανικούλης), Περογαμβράκης, ΠαπάζογλουΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΣΑΝΤΣΕΣ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Δεληζήσης, Σέντερμπεργκ, Παντελιάδης, Τσοκάνης, Κόρμπος, Μίνγκας, Άμπροουζ (56' Ντάλμπεργκ), Λουσέρο (65' Γκουέλα), Πετρόπουλος