Με υπογραφή Λάζαρου η Μπολόνια, 2-1 την Φιορεντίνα

Με γκολ του Χριστοδουλόπουλου στο ντεμπούτο του, η Μπολόνια επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα στο Ρενάτο Νταλ' Αρα στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής της Serie A. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Πιόλι ξέφυγε οκτώ βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ το συγκρότημα του Μοντέλα έμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 3'... άγγιξαν το 1-0 όταν το σουτ του Γκαμπιαντίνι έξω
από την περιοχή σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βιβιάνο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Κουαδράδο έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Στο 27', οι Βιόλα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Λιάγιτς σκόραρε και έκανε το 1-0 για την Φιορεντίνα. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με την ομάδα του Πιόλι να μπαίνει δυνατά και να φτάνει στην ισοφάριση στο 59', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντιαμάντι, ο Μότα με κεφαλιά έκανε το 1-1 για την Μπολόνια.Στο 69' ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Γκαμπιαντίνι για το ντεμπούτο του στη Serie A και αποδείχθηκε... χρυσή αλλαγή για τον Πιόλι. Στο 84', με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, ο έλληνας επιθετικός σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με 2-1. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Φιορεντίνα, με την κεφαλιά του Τόνι από την μικρή περιοχή να περνάει άουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής:Σάββατο (23/2)Παλέρμο - Τζένοα 0-0Κυριακή (24/2)Σαμπντόρια - Κιέβο Βερόνα 2-0 (33' Πόλι, 83' Εντερ)Πάρμα - Κατάνια 1-2 (87' Αμάουρι - 5' Λόντι, 44' Κέκο)Κάλιαρι - Τορίνο 4-3 (37' πέν. Σάου, 75', 90'+5' Κόντι, 87' πέν. Πινίγια - 47' Τσέρτσι, 54' Στεβάνοβιτς, 90'+2' πέν. Μπιάνκι)Αταλάντα - Ρόμα 2-3 (8', 44' Λιβάγια - 12' Μαρκίνιο, 34' Πιάνιτς, 71' Τοροσίδης)Γιουβέντους - Σιένα 3-0 (30' Λιχτστάινερ, 74' Τζιοβίνκο, 89' Πογκμπά)Ιντερ - Μίλαν 1-1 (71' Σκελότο - 21' Ελ Σαραουί)Δευτέρα (25/2)Ουντινέζε - Νάπολι 0-0Λάτσιο - Πεσκάρα 2-0 (29' Ράντου, 35' Λούλιτς)Τρίτη (26/2)Μπολόνια - Φιορεντίνα 2-1 (59' Μότα, 84' Χριστοδουλόπουλος - 27' Λιάγιτς)