Με Παπουλή και 4X4 για Ευρώπη

19:13 4/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ονειρα για πλέι οφ και Ευρώπη κάνουν στον ΟΦΗ, που σημείωσε την τέταρτη νίκη στα τελευταία τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ανστόπουλου ο Φώτης Παπουλής, που έχει βαλθεί να τρελάνει τους πάντες, βάζοντας για ακόμα ένα παιχνίδι την υπογραφή του (τέσσερα γκολ και μία ασίστ έχει σε αυτά τα ματς), ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Βεζυρίδης, που στο α' μέρος πραγματοποίησε
σωτήριες επεμβάσεις. Σε πτωτική πορεία το συγκρότημα του Καραγεωργίου, που ηττήθηκε για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα ματς (έχει και μία ισοπαλία) και έμεινε στους 22 βαθμούς. Με δέκα τελείωσε το ματς ο Εργοτέλης εξαιτίας αποβολής του Κουτσιανικούλη στις καθυστερήσεις.Ο Εργοτέλης είχε την συντριπτική κατοχή και τις κλασικές ευκαιρίες, αλλά ο ΟΦΗ την ουσία. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία από τα πρώτα λεπτά, αλλά οι παίκτες του Αναστόπουλου στην πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή σκόραραν. Οι Γιοβάνοβιτς και Δάρλας συγκρούστηκαν μεταξύ τους και ο Παπουλής, που είναι σε δαιμονιώδη φόρμα, νίκησε τον Πίρσον στο 9' και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το γκολ και δύο σουτ των Λόπες και Κάλαιτζιτς, που εξουδετερώθηκαν εύκολα από τον Πίρσον ήταν οι μόνες καλές επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο α' μέρος.Από το τέρμα του Παπουλή και μετά, ο Εργοτέλης, που έκλεισε το ημίχρονο με την κατοχή 73-27 υπέρ του, ανέβασε την απόδοσή του και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τον Κουτσιανικούλη ( η μία τετ α τετ). Ο Βεζυρίδης όμως και στις δύο περιπτώσεις πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις (στο 18' και το 23'), κρατώντας το μηδέν. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ, που έκλεισε σωστά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε νέους κινδύνους στην εστία του έλληνα τερματοφύλακα.Ανάλογη και η εικόνα του β' ημιχρόνου, με τον Εργοτέλη να έχει την κατοχή, αλλά τον ΟΦΗ να μαρκάρει σωστά και να μην απειλείται. Ο μόνος τρόπος για να απειλήσουν οι γηπεδούχοι ήταν μέσω στημένων φάσεων, ωστόσο τη μεγάλη φάση δεν μπορούσαν να την βγάλουν, με το άγχος και τη νευρικότητα να γίνονται ολοένα και πιο εμφανή στις κινήσεις τους με το πέρασμα του χρόνου. Η απάντηση του Καραγεωργίου ήταν ο Κατσικοκέρης, που μπήκε για να ντουμπλάρει στην επίθεση τον Μπούντιμιρ.Παρά το αμυντικογενές παιχνίδι του, ο ΟΦΗ ήταν αυτός, που απώλεσε την σπουδαιότερη ευκαιρία με τον Σίσιτς όμως να μην μπορεί να κερδίσει στο 71' τον Πίρσον από τα δύο μέτρα. Ο Καραγεωργίου έριξε στο ματς ότι επιθετικό όπλο διέθετε, ο Αναστόπουλος ενίσχυσε την μεσαία και αμυντικη του γραμμή, αλλά νικητής στην σκακιέρα των πάγκων αναδείχθηκε ο δεύτερος, καθώς ο Βεζυρίδης και οι αμυντικοί του κράτησαν απαραβίαστη την εσία τους, αλλά και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.