Με γκολ του Βιεϊρίνια ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα 1-0 την Φενερμπαχτσέ

Τη νίκη με μηδέν παθητικό είχε ζητήσει ο Παύλος Δερμιτζάκης και οι παίκτες έκαναν πραγματικότητα την επιθυμία του. Με γκολ του Βιεϊρίνια ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της Φενερμπαχτσέ στην κατάμεστη Τούμπα και έχοντας αποκτήσει πλέον το προβάδισμα θα παλέψει για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League στο Σουκρού Σαράτσογλου την επόμενη

Πέμπτη (26/8). Οι θεσσαλονικείς στο α' ημίχρονο ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να έχουν πετύχουν κι άλλο τέρμα, ενώ στην επανάληψη έμειναν με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Βιτόλο), αλλά άντεξαν στην πίεση των τούρκων. Εσπασαν καρδιές στις καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία σπουδαία ευκαιρία και τον Κρέσιτς να γίνεται ήρωας.

Το καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε και με τον Αγιαξ επανάλαβε ο ΠΑΟΚ, στριμώχνοντας την Φενερμπαχτσέ από την αρχή του αγώνα. Με την πίεση να ξεκινάει από ψηλά, εγκλώβισε τους τούρκους που δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν και κλέβοντας μπάλες έβγαινε στην επίθεση, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Κάτι που τελικά κατά