Με δύο γκολ του Γκραφίτε, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ και των δύο τερμάτων της τον Γκραφίτε, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga και την έπιασε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Δυνατό παιχνίδι παρουσίασαν στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες έκαστη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Ντιέγκο να κάνει την ασίστ και τον Γκραφίτε με κεφαλιά

να γράφει το 1-0.

Η απάντηση της Φράιμπουργκ ήρθε στο 36`, όταν ο Σισέ με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μπενάλιο έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ανάλογο το σκηνικό και στην επανάληψη, με τους λύκους να είναι πιο απειλητικοί μπροστά στην εστία του Πούπλιν. Στο 64ο λεπτό, Ντιέγκο και Γκραφίτε συνδυάστηκαν ξανά με τον δεύτερο να πιάνει την κεφαλιά και να βάζει και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι νεοφώτιστοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο και έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι από το Βολκσβάγκεν Αρίνα.