Η Βίλα πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη, 2-1 τη Γουλβς, στο ντεμπούτο του Ουγιέ στον πάγκο της

Με την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Ζεράρ Ουγιέ στον πάγκο της Αστον Βίλα. Οι χωριάτες πέρασαν νικηφόρα από το Molineux Stadium, επικρατώντας με 2-1 της Γουλβς, χάρη στο γκολ του Εμίλ Χέσκι στο 88ο λεπτό της.

Οι χωριάτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Χέσκι γέμισε για τον Αλμπράιτον και εκείνος έβγαλε στον αμαρκάριστο Ντάουνινγκ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Γουλβς προσπάθησε να απαντήσει στα λεπτά που ακολούθησαν, αλλά είδε την πίεσή της να αποδίδει καρπούς στο 61ο λεπτό, με τον Τζάρβις να ισοφαρίζει σε 1-1.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από έναν βαθμό, στο 88ο λεπτό ο Βάρνοκ έστρωσε στον Χέσκι, που με κεφαλιά νίκησε τον Χάνεμαν και έγραψε το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στη Βίλα στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή.

Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκαν δύο παίκτες των γηπεδούχων, με τον Βαρντ να γίνεται αναγκαστική αλ