Με 72-69 επικράτησε ο Πανιώνιος του Ηλυσιακού για την 24η αγωνιστική της Α1

Νίκη που αυξάνει τις πιθανότητες για είσοδο στα πλέι οφ πήρε ο Πανιώνιος, επικρατώντας 72-69 του Ηλυσιακού για την 24η αγωνιστική της Α1. Οι κυανέρυθροι παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο, πήραν τα πάνω τους στην επαναφορά και με έναν εξαιρετικό Ζόραν Ερτσεκ ανέτρεψαν τη διαφορά και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, ανεβαίνοντας στους 24 βαθμούς.

Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού από την άλλη δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια

στο νικηφόρο σερί των δυο τελευταίων αγώνων και παρότι έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, στο τελευταίο δεκάλεπτο (70-69), δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από το κλειστό της Αρτάκης. Η ήττα αυτή σε συνδυασμό με την επικράτηση των Τρικάλων επί της Καβάλας, ρίχνει την ομάδα των Iλισίων στην δεύτερη θέση από το τέλος, με τις ελπίδες όμως για παραμονή να μένουν ζωντανές.

Σκορ και θέαμα και για τους δυοΤη νίκη για διαφορετικούς λόγους κυνηγούσαν οι δυο ομάδες από το ξεκίνημα, προσφέροντας ένα πολύ όμορφο θέαμα με υψηλό σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά.