Με 4-1 επικράτησε της Λεβάντε η Σεβίλη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Primera Division

Στη Λεβάντε ξέσπασε η Σεβίλη για τον αποκλεισμό από το Champions League και την ήττα από την Μπαρτσελόνα για το θεσμό του Σούπερ Καπ. Οι ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 4-1 εκτός έδρας, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στη νέα σεζόν της Primera Division.

Οι νεοφώτιστοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 10ο μόλις λεπτό. Στο σημείο εκείνο ο Τσιγκαρίνι σταμάτησε με το χέρι την μπάλα και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σουάρεζ.

Η απάντηση των σεβιγιάνων ήταν άμεση, με τον Κόνκο να φέρνει την ισορροπία στον αγώνα δύο λεπτά αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 28`, με τον Νεγκρέδο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Περότι, καθώς ο Θέρα τον ανέτρεψε εκτός περιοχής.

Ο Κόνκο διεύρυνε τη διαφορά των τερμάτων για τη Σεβίλη στο 62ο λεπτό, ενώ ο Ρενάτο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 87`, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.