Με 3-1 επικράτησε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης του Αρη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague

Σημαντικό βήμα παραμονής στην Volleyleague πραγματοποίησε ο Εθνικός, που επικράτησε 3-0 του Αρη στην Αλεξανδρούπολη και βύθισε ακόμη περισσότερο τους κίτρινους, που δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν την νίκη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και έμειναν 23 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι με όπλο το εξαιρετικό μπλοκ (19 πόντους έναντι μόλις 5 από τον αντίπαλο), αλλά και πολυφωνία στην επίθεση από τους Φάιγκα, Κουμεντάκη,
Γραμματικάκη, Τέσιτς και Αλ Ναχμπάν, έφτασαν στην νίκη, αρκετά πιο δύσκολα απ` ό,τι μαρτυρά το τελικό σκορ, τη στιγμή που οι κίτρινοι μετά τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.. έμειναν από δυνάμεις.Οι γηπεδούχοι στο πρώτο σετ βρέθηκαν να χάνουν με 19-21 και στο δεύτερο με 12-16, αλλά όπως προαναφέραμε χάρις στα συνεχόμενα μπλοκ κατάφεραν να ‘γυρίσουν' το ματς και να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο.Τα σετ: 28-26, 26-24, 25-23Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Φάιγκα 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/19 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 62% άριστες), Σιδηρόπουλος