Ματσάρα στην Κύπρο, ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 2-2

17:42 4/1/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν στο Γ.Σ.Π., ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ, σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα.Και τα 4 γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ μόλις 6ο λεπτό με τον Μοντέιρο. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει  σε 1-1 στο 25ο λεπτό  με κοντινή προβολή του Αλωνεύτη μετά από ασταθή απόκρουση του Φεκρούζ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης ανατράπηκε από τον Ουόν μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Γιάννης Αναστασίου καταλόγισε πέναλτι. Ο Μαντούκα ήταν εύστοχος κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του Γιώργου Δώνη. Η ΑΕΛ αντέδρασε και 5 λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον πρώτο σκόρερ του κυπριακού πρωταθλήματος, Ορλάντο Σα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ, φτάνοντας τα 11 γκολ φέτος.Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα, με τον ΑΠΟΕΛνα έχει την κατοχή και την ΑΕΛ να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στο 80ο λεπτό ο Σακέτι έκανε χέρι και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Ο ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια πίεσε ασφυκτικά την εστία της ΑΕΛ όμως δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ.AΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Αντωνιάδης (74' Πιπίνης), Μοράις, Βινίσιους, Μπενασούρ (67' Σαντίν), Χαραλαμπίδης (83' Σέρινταν), Αλωνεύτης, ΜαντούκαΑΕΛ : Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Ντεντέ, Καρλίτος, Οχένε (59' Ταρζίνιο), Σακέτι, Μπεμπέ(90’ Ελευθερίου), Εντμάρ (86' Θεοφίλου), Μοντέιρο, Σα\Κίτρινες: Ολιβέιρα, Μοράις / Ουόν, Μπεμπέ, ΣαΚόκκινες: Σακέτι (2η κίτρινη)