"Θέρισε" στο χωράφι των Ζωσιμάδων

16:57 4/1/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ποδαρικό με το δεξί έκανε στο 2014 ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος επιβλήθηκε εύκολα 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο χωράφι των Ζωσιμάδων.Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη χρειάστηκε μόλις 3 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχει 2 γκολ και να... πικράνει τον Σάκη Τσιώλη, ο οποίος συμπλήρωσε 200 παιχνίδια στην Σούπερ Λίγκα.Στο 13' ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπαράλες με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 37' ο Μουνάφο απείλησε με μακρινό σουτ τον Βελλίδη και το 0-2 έγινε στο 39', όταν ο Καράσκο πήρε τη μπάλα από τη γραμμή
του κέντρου έκανε περίπατο μέχρι το ύψος της περιοχής και με εξωτερικό δεξί πλασέ άφησε άγαλμα τον πορτιέρο του ΠΑΣ.Οι γηπεδούχοι, με τους οποίους έκαναν ντεμπούτο οι Ακόστα, Κυβελίδης και Σανκό, είχαν μια καλή στιγμή στο 49', σε σουτ του Κυβελίδη (αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή) και γλίτωσαν ένα τσουβάλι γκολ στο τελευταίο 10λεπτο, όταν είχαν βγει όλοι μπροστά ψάχνοντας ένα γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι.Τελικά το άκρως τιμητικό για τους γηπεδούχους 0-2, έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Αυτή ήταν η 3η ήττα για τον ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες και η 2η εκτός έδρας νίκη του Αστέρα, ο οποίος μέχρι πρότινος είχε κερδίσει μόνο στο Παγκρήτιο.ΠΑΣ Γιάννινα (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Στρούνα (46’ Κυβελίδης), Μπέριος (64’ Κρητικός), Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα, Βίλα, Ακόστα, Κοροβέσης (46’ Σονγκό), Ίλιτς. Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Γκοϊάν, Κοντοές, Ζησόπουλος, Μουνάφο, Εντό, Ουσέρο, Καράσκο (76’ Σέτι), Ντε Μπλάσις (67’ Ουρτάδο), Μπαράλες (89' Χουάνμα)