Ματσάρα χωρίς νικητή στο Αρτέμιο Φράνκι (3-3)

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς γεμάτο ανατροπές, Φιορεντίνα και Τζένοα έμειναν στο ισόπαλο 3-3 στο Stadio Artemio Franchi, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Serie A. Η ομάδα του Μοντέλα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Νάπολι και έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την τρίτη θέση. Ο Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 61' για το συγκρότημα του Γκασπερίνι.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν
δυνατά την αναμέτρηση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο 27' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 25', οι ροσομπλού κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Νέτο στον Αντονέλι, με τον Τζιλαρντίνο να ευστοχεί στην εκτέλεση στο 27' και να κάνει το 1-0 για την Τζένοα.Παρά το σοκ του 0-1, οι βιόλα συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 31' κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ντε Μάιο στον Αμπροζίνι. Ο Ακουιλάνι ευστόχησε στην εκτέλεση στο 33' και ισοφάρισε σε 1-1.Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί της ομάδας του Μοντέλα δεν κράτησαν πολύ, αφού ένα λεπτό μετά το συγκρότημα του Γκασπερίνι πήρε εκ νέου το προβάδισμα! Μετά από πάσα του Ματουζάλεμ, ο Αντονίνι πλάσαρε τον Νέτο και έκανε το 2-1 για την ομάδα της Γένοβας.Για άλλη μία φορά στον αγώνα, η Φιορεντίνα βρήκε τον τρόπο να απαντήσει. Στο 42', ο Ακουιλάνι νίκησε τον Περίν μέσα από την περιοχή και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες, με 2-2.Η Φιορεντίνα ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος, με τον Κουαδράδο να απειλεί στο 49', αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή κόντραρε στον Ντε Μάιο.Στο 50', ο Ακουιλάνι σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά μετά ο μέσος των γηπεδούχων έχασε κι άλλη ευκαιρία.Ενα λεπτό μετά, ήταν η σειρά της Τζένοα να... αγγίξει το τρίτο γκολ, αλλά ο Κονατέ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Νέτο!Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο 57' ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Ακουιλάνι να πετυχαίνει χατ τρικ, μετά από πάσα του Χοακίν και να δίνει το προβάδισμα με 3-2.Στο 61', ο Φετφατζίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για τους φιλοξενούμενους και δύο λεπτά μετά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.Ωστόσο, στο 77' οι γκριφόνε κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντονίνι, ο Ντε Μάιο νίκησε τον Νέτο και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής:Σάββατο (25/1)Νάπολι - Κιέβο Βερόνα 1-1 (88' Αλμπιόλ - 18' Σάρντο)Λάτσιο - Γιουβέντους 1-1 (27' πέν. Καντρέβα - 60' Γιορέντε)Κυριακή (26/1)Ελλάς Βερόνα - Ρόμα 1-3 (49' Χάλφρεντσον - 45'+1' Λιάγιτς, 60' Ζερβίνιο, 82' πέν. Τότι)Τορίνο - Αταλάντα 1-0 (60' πέν. Τσέρτσι)Λιβόρνο - Σασουόλο 3-1 (5' Γκρέκο, 11' Παουλίνιο, 26' Μπενάσι - 28' πέν. Μπεράρντι)Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-1 (62' Γκαμπιαντίνι - 90' πέν. Ντιαμάντι)Πάρμα - Ουντινέζε 1-0 (35' Αμάουρι)Ιντερ - Κατάνια 0-0Κάλιαρι - Μίλαν 1-2 (28' Σάου - 87' Μπαλοτέλι, 89' Πατσίνι)Φιορεντίνα - Τζένοα 3-3 (33' πέν., 42', 57' Ακουιλάνι - 27' πέν. Τζιλαρντίνο, 34' Αντονίνι, 77' Ντε Μάιο)