Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Σε έναν τελικό που σημαδεύτηκε από θλιβερά επεισόδια και τελείωσε χωρίς οπαδούς στις κερκίδες ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-78 τον Ολυμπιακό και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 14η φορά στην ιστορία του. Ο αγώνας διεκόπη στο 13` για επεισόδια και συνεχίστηκε έπειτα από μία ώρα, αφού πρώτα εκκενώθηκαν οι κερκίδες. Παρά τις... αντίξοες συνθήκες, πάντως, οι παίκτες των δύο ομάδων πρόσφεραν
στο κοινό ένα συγκλονιστικό ματς. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ούκιτς, Λάσμε Γκιστ και Διαμαντίδης.Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ πιο συγκεντρωμένος τον τελικό, είχε καλή αμυντική λειτουργία, σωστές επιλογές στην επίθεση και κυρίως τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ, για να ξεφύγει με 12-3, μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.Η είσοδος του Σλούκα βελτίωσε κάπως την εικόνα του Ολυμπιακού, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι καλύτερος και στο 9` ήταν μπροστά με 22-9. Με Χάινς και Αντιτς, πάντως, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-23, στο τέλος της περιόδου (10`). Ο Αντιτς μείωσε κι άλλο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (17-23), με τον Ολυμπιακό να έχει κάνει 8-1 επί μέρους σκορ.Ο Παναθηναϊκός, έκοψε πάντως τη φόρα του Ολυμπιακού κάνοντας το 26-17, χρονικό σημείο στο οποίο είχαμε τη διακοπή του αγώνα λόγω επεισοδίων (13`).Επεισόδια και διακοπήΑκολούθησαν σκηνές... απείρου κάλλους με ξύλο ανάμεσα σε οπαδούς και αστυνομικούς. Στη συνέχεια οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου και οι παίκτες μπήκαν για προθέρμανση.Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε να επηρεάζεται από τη διακοπή και μπήκε δυνατά, ανεβάζοντας τη διαφορά στους δεκαέξι με σερί 7-0 (33-17, 15`). Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος και είχε ως μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση τον Αντιτς.Μόλις ο Αντιτς βρήκε και λίγη... συμπαράσταση από τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους δέκα (27-37). Ο Παναθηναϊκός, πάντως, αντέδρασε σωστά και έβαλε φρένο στον Ολυμπιακό, για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 41-30.Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, βελτίωσε την άμυνά του και με τρίποντο του Σλούκα μείωσε γρήγορα σε 34-41, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τελικό. Στη συνέχεια, ο Σπανούλης ανέλαβε δράση και ο τελικός έγινε και πάλι ντέρμπι (43-45, 24`).Ο Λάσμε έδωσε την απάντηση στη δύσκολη στιγμή για τους πράσινους, σημειώνοντας καλάθι και φάουλ (48-43). Το καλάθι αυτό άλλαξε εκ νέου τις ισορροπίες, ενώ στη συνέχεια ήρθε και μία τεχνική ποινή στον Περπέρογλου, έπειτα από φάουλ, που έδωσε την ευκαιρία στον Διαμαντίδη να ανεβάσει με τέσσερις βολές και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (54-43).Οι ερυθρόλευκοι δεν το έβαλαν κάτω μείωσαν ξανά στους έξι (53-59), αλλά ο Ούκιτς με ένα τρελό τρίποντο, έδωσε... αέρα 9 πόντων στους πράσινους, ενόψει της τελευταίας περιόδου (53-62, 30`).Τελευταία περίοδος με... άγχοςΟ Ολυμπιακός, όμως, δεν έλεγε να... παραδοθεί και με τρίποντα των Λο και Αντιτς επέστρεψε και πάλι, μειώνοντας μάλιστα στο καλάθι (60-62). Την ώρα που οι παίκτες του Μπαρτζώκα πίεζαν για την ανατροπή, ήρθε ο Ούκιτς να σημειώνει ένα ακόμη πιο... τρελό τρίποντο για να κάνει το 67-62 υπέρ των πράσινων.Ούτε η... τρέλα του Ούκιτς ήταν αρκετή για να κάμψει τον Ολυμπιακό, που με Λο και Χάινς μείωσε εκ νέου στο καλάθι κι ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το τέλος (67-69. 35`). Ο Λο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και ο Σλούκας με τρίποντο έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα (72-71), τρία λεπτά πριν από τη λήξη.Ακολούθησε καλάθι και φάουλ του Ούκιτς, ένα άστοχο τρίποντο του Σπανούλη και λέι απ του Διαμαντίδη στον αιφνιδιασμό, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους πράσινους (76-72, 38`). Ο Αντιτς σπατάλησε στη συνέχεια μία ακόμη επίθεση και ο Παναθηναϊκός πήρε το... πάνω χέρι (78-72, 39`).Συγκλονιστικό φινάλεΟ Λο έκανε ό,τι μπορούσε για να γυρίσει το ματς και μείωσε ξανά στο καλάθι (78-76), εικοσιπέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Λάσμε πήγε στη γραμμή και έβαλε δύο βολές (76-80), αλλά ο Λο απάντησε και πάλι (78-80). Νέο φάουλ από τον Ολυμπιακό στα 18 δεύτερα και πάλι στον Λάσμε, ο οποίος έβαλε μία στις δύο για το 78-81.Ο Παναθηναϊκός είχε φάουλ να δώσει και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μία τελευταία επίθεση έξι δευτερολέπτων. Ο Σπανούλης το πήρε πάνω του με τρίποντο από τα 8 μέτρα, αλλά αστόχησε και ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας με 81-78.Δεκάλεπτα: 15-23, 30-41, 53-62, 78-81Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαινς 8, Λο 15. Άντιτς 17, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10, Παπανικολάου 2, Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Κατσίβελης, Πρίντεζης 6Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος, Ματσούλις 3, Καπόνο 8, Ούκιτς 18, Λάσμε 16, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 19, Γκιστ 11, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης