Καθάρισε στο τέλος ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον ΠΑΣ

Με γκολ των Λούκας και Λάζαρ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-0 στους Ζωσιμάδες τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 13η αγωνιστική της Super LeagueΤην τρίτη του διαδοχική νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη σημείωσε ο Δικέφαλος του Βορρά, που πέρασε νικηφόρα από τους Ζωσιμάδες και διατηρήθηκε στο -6 από τον Ολυμπιακό.
Ο ΠΑΣ άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ για 80 λεπτά, ενώ είχε και δύο ευκαιρίες για να "κλέψει" τη νίκη. Ωστόσο, η ομάδα του Στέφενς, που έχασε αρκετές ευκαιρίες και είχε και ένα δοκάρι, επέμεινε μέχρι το τέλος και δικαιώθηκε. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε ένα πέναλτι πάνω στον Νέτσιντ (και αποβολή του Μπέριος), το οποίο προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Λούκας ευστόχησε στο 83' και άνοιξε το σκορ, ενώ ο Λάζαρ με εξαιρετική ατομική ενέργεια έγραψε στο 87' το τελικό 2-0. Μεγάλη εμφάνιση από τον Βελλίδη, που κρατούσε το μηδέν με εξαιρετικές επεμβάσεις, κορυφαίος ο Λούκας για τον Δικέφαλο.Με στόχο να αιφνιδιάσει τον ΠΑΣ μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε πολύ δυνατά, αγγίζοντας το γκολ σε δύο περιπτώσεις. Ο Στοχ στο 1' σούταρε άουτ από εξαιρετική θέση, ενώ ο Βελλίδης στο 3' πραγματοποίησε διπλή μεγάλη απόκρουση σε προσπάθειες των Λούκας και Στοχ. Ο Δικέφαλος διατήρησε την πρωτοβουλία, αλλά σιγά σιγά η επιθετική του δραστηριότητα περιοριζόταν καθώς οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν αμυντικά και έκλειναν σωστά τους διαδρόμους.Ενα ακόμα καλό σουτ του Στοχ στο 20' και ένα του Λούκας, που ήταν πολύ δραστήριος, στο 31' σταμάτησαν στον εξαιρετικό Βελλίδη και κάπου εκεί αντέδρασε ο ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι βγήκαν από το καβούκι τους και στο 40' απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από λάθος του Κατσουράνη ο Ιλιτς αστόχησε σε τετ α τετ. Ο Στέφενς, που έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον Σπυρόπουλο, αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Νίνη λόγω τραυματισμού με τον Γεωργιάδη στο 42', ενώ άξιο αναφοράς τα πολλά λάθη των δύο ομάδων λόγω νευρικότητας.Δυνατά μπήκε και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΣ απείλησε πρώτος με τον Λίλα, αλλά οι παίκτες του Στέφενς ήταν αυτοί, που άγγιξαν για μία ακόμα φορά το γκολ. Αρχικά με τετ α τετ του Σαλπιγγίδη (κάθετη του Λούκας) στο 55' και στη συνέχεια με τον Στοχ στο 56' όταν ο σλοβάκος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Οι θεσσαλονικείς ήταν κυρίαρχοι, αλλά όπως και στο α' μέρος αναποτελεσματικοί. Η λύση του Στέφενς από τον πάγκο ήταν η είσοδος του Νέτσιντ στη θέση του Σαλπιγγίδη και ο Βούκιτς αντί του Στοχ.Ο ΠΑΟΚ είχε αναγκάσει σε παθητικό ρόλο τον ΠΑΣ, αλλά οι γιαννιώτες σε μία από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις του έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντε Βινσέντι στο 69' πλάσαρε μόλις άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου με τον Βίλα (απόκρουσε ο Γλύκος), αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Νέτσιντ κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Μπέριος (ήταν σε εμφανή θέση για γκολ) και ο κορυφαίος του Δικεφάλου Λούκας ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ στο 83'. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα είχε κι άλλο γκολ όταν ο Λάζαρ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ στο 87' έγραψε το τελικό 2-0.ΠΑΣ Γιάννινα (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ (73’ Ντάσιος), Μπέριος, Στρούνα (84’ Βιτσέντο), Τσουκαλάς (90’ Σκόνδρας), Λίλα, Ντε Βινσέντι, Βίλα, Κοροβέσης, Ίλιτς. ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Λαζάρ, Τζιόλης, Νίνης (43’ λ.τ. Γεωργιάδης), Λούκας, Στοχ (76’ Βούκιτς), Σαλπιγγίδης (58’ Νέτσιντ). Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ S.L. (13 αγωνιστικές)