Καταιγίδα στον χιονιά ο ΠΑΟΚ

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, που κέρδισε στην Τούμπα 4-1 τη Βέροια για την 21η αγωνιστική της Super LeagueΣε ένα πολύ κρύο απόγευμα, όπου στη Θεσσαλονίκη χιόνιζε, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να ζεστάνει τους λίγους φίλους του, που βρέθηκαν στην
Τούμπα. Οι παίκτες του Στέφενς καθάρισαν το τρίποντο από το πρώτο τέταρτο, αφού σε αυτό το διάστημα σημείωσαν τρία γκολ με Ολίσε (στα 30 δευτερόλεπτα), Μαντούρο (στο 5') και Σαλπιγγίδη (στο 13'). Η Βέροια μείωσε στην επανάληψη με τον Γκονσάλβες, αλλά ο Σαλπιγγίδης είχε και δεύτερο γκολ και στο 66' διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Οι θεσσαλονικείς σημείωσαν την 10η νίκη τους στην Τούμπα (σε 11 ματς) και επανέφεραν την διαφορά στους 8 βαθμούς από τον Ατρόμητο, μειώνοντάς την παράλληλα στους οκτώ από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που αγωνίζεται στη Ξάνθη. Η Βέροια δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε κανένα σημείο του αγώνα και παραμένει προτελευταία με 18 βαθμούς, έξι περισσότερους από τον Αρη και ένα λιγότερο από τον Πλατανιά.Ενα από τα καλύτερα και πιο αποτελεσματικά αγωνιστικά του 15λεπτα πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, που στο 13' κέρδιζε ήδη 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Ολίσε από τα αποδυτήρια, αφού το πλασέ του κατέληξε στα δίχτυα προτού συμπληρωθούν 30 δευτερόλεπτα αγώνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο λιβεριανός από σκόρερ έγινε δημιουργός και μετά από δική του ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Μαντούρο, που από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-0 με το παρθενικό του γκολ με τα ασπρόμαυρα.Η... καταιγίδα του ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε και στο 13' ο Σαλπιγγίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λούκας. Μέχρι το 20λεπτο ο Δικέφαλος συνέχισε με επιθετική διάθεση, αλλά ο Καντιμοίρης είπε "όχι" στον Λούκας. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς και "πάγωσαν" το παιχνίδι, κάνοντας απλώς διαχείριση δυνάμεων. Η Βέροια βελτιώθηκε μετά την αρχική τρικυμία, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πάλι επιθετικά, αλλά τόσο ο Βούκιτς, όσο και ο Λούκας στα πρώτα λεπτά αστόχησαν από καλές θέσεις. Ο Γκονσάλβες όμως στο 56' δεν αστόχησε και στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Βέροιας μείωσε σε 3-1, νικώντας με κοντινό πλασέ τον Γλύκο. Οι γηπεδούχοι, χωρίς να φορτσάρουν στη συνέχεια, είχαν απάντηση σε αυτό το γκολ και σε φάση καρμπόν με το τρίτο γκολ, ο Σαλπιγγίδης διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του σε 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.Η συνέχεια ήταν ξεκάθαρα διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να μην έχει το παραμικρό πρόβλημα να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης και τον Στέφενς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Γεωργιάδη και Νίνη. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε τίποτα και ο Δικέφαλος πήρε ίσως την πιο εύκολη φετινή του νίκη, φτάνοντας τα 9 γκολ ενεργητικό στα τελευταία δύο παιχνίδια (προηγήθηκε το 5-1 επί του Ηρακλή για το Κύπελλο).ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (71' Τζιόλης), Σκόνδρας, Μαντούρο, Κάτσε, Ολίσε, Λούκας (71' Γεωργιάδης), Βούκιτς (78' Νίνης), ΣαλπιγγίδηςΒέροια (Ράτκο Ντόστανιτς):  Καντομοίρης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Σισοκό, Τραπ, Σιόντης (46' Γκονσάλβες), Ζεζίνιο (71' Κομόλοφ), Καλτσάς, Μπεν, Μπαργκάν (46' Παυλίδης)